Laupäev 10. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

'Itaalia sülitas supi sisse'

Katri Soe-Surén 31. august 2011, 00:00

Itaalia riigivõlakirjade müük peegeldas turu pettumust, märkis uudistekanalile n-tv Bremeni Landesbanki peaökonomist Folker Hellmeyer. Samas märkis ta, et "võlakirjade tootlus on võrreldes eelmiste oksjonitega langenud, mis näitab teatavat normaliseerumist".

Emissioonil oli Itaalia kümneaastaste riigivõlakirjade tootlus 5,22 protsenti, võrdluseks - eelmisel, juuli oksjonil oli brutotootlus 5,77 protsendiga viimase 11 aasta kõrgeimal tasemel. Itaalia müüs kokku võlakirju kogumahus 7,7 miljardit eurot. Milano börsi juhtindeks langes 0,8 protsenti.

Pettumuse põhjustasid esmaspäeva õhtul avalikustatud muutused viimases Itaalia valitsuse koostatud säästupaketis. "Itaalia sülitas supi sisse," kirjutas uudistekanal n-tv valitsuse viimaseid samme kommenteerides ning tsiteeris üht börsieksperti, kes tunnistas, et "kui nüüd kõik jälle küsimuse alla pannakse, siis algab uus mure võlakriisi eskaleerumise pärast".

Rikaste maksu tühistamine pahandas turge. Valitsuse loobumine varem kinnitatud rikastele kehtestatavast maksust paistab finantsturgudele nii, nagu ei suudaks valitsus oma sõna pidada, lisas ekspert.

Itaalia peaminister Silvio Berlusconi ja rahandusminister Giulio Tremonti pidasid esmaspäeval seitsmetunnise kohtumise Põhjaliiga esindajatega, kes koalitsioonipartneritena olid vastu mõnele säästuplaani võtmepunktile, mille eesmärk oli tasakaalustada eelarve 2013. aastaks.

Tulemuseks oli loobumine 5-10 protsendi sissetulekute maksustamisest vastavalt üle 90 000 ja 150 000 euro aastas teenivatele kodanikele. Samuti otsustati vastu tulla kohalike omavalitsuste protestidele ja jätta neilt kärpimata kaks miljardit eurot.

Kärbete elluviimine muutub küsitavamaks. Itaalia on lubanud järgmise kahe aasta jooksul säästa ligi 90 miljardit eurot. "Itaalia lammutab oma säästupaketti, tühistades osaliselt mõned selle punktid," ütles Bloombergile Bayeri Landesbanki analüütik Marius Daheim. "See seab küsimuse alla tema võime tulla toime seatud eesmärkidega."

Itaalia keskpanga asedirektor Ignazio Visco ütles, et riiki ähvardab majanduslik stagnatsioon ning et pank jälgib tähelepanelikult valitsuse säästuplaani elluviimist. Visco sõnul on Itaalia riigivõlg olnud riigi suurim probleem juba viimased 30 aastat. Riigi SKP kasvab tänavu tõenäoliselt alla 1 protsendi ning tuleval aastal veelgi vähem, riigi nõrk kasv teeb aga eelarve defitsiidi ja riigivõla vähendamise keeruliseks, asja ei paranda Visco sõnul ka karm säästupakett.

"Lisaks meetmete usaldusväärsusele püsib ka nende elluviimise risk," ütles Bloombergile Itaalia viimaseid samme kommenteerides eurotsooni ekspert Silvio Peruzzo.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:59
Otsi:

Ava täpsem otsing