Miks on Eesti Panga tähtsus euroga liitudes kasvanud?

Andres Tupits 06. september 2011, 00:00

Alates aasta algusest on tavaline, et kroonide ja sentide asemel saavad krediidiasutused euro pangatähti ja münte Eesti Pangast. Kas euro kasutuselevõtt oli aga pelgalt uued pangatähed ja reversil Eesti kaarti kandavad euromündid või oli muutus kusagil mujal? Ettevõtjaid ning tarbijaid võiks huvitada, millest sõltub nende laenumakse intressi suurus ning teada, et üks mõjutaja tuleb siitsamast Eestist.

Intressimäärad. Laenu saamiseks pöördutakse tavaliselt mõne kohaliku krediidiasutuse poole. Kui pank otsustab laenu anda, ei mõtle laenu saaja tavaliselt sellele, et laenulepingutes intressina viidatud Euribori (Euro Interbank Offered Rate) suuruse ja riigi keskpanga tegevuse vahel valitseb seos.

Euribor ehk määr, millega üks krediidiasutus on valmis laenama raha teisele, on pankadevahelisel turul vabalt kujunev ning sõltub keskpankade pakutavast likviidsusest. Kahtlemata on paljud lugejad tähele pannud, et iga kuu esimesel esmaspäeval koguneb Euroopa Keskpanga nõukogu, kuhu ametikoha järgi kuulub ka Eesti Panga president. Muu hulgas otsustab nõukogu rahapoliitiliste instrumentide (avaturuoperatsioonid, laenamise ja hoiustamise püsivõimalused) määrade üle. Iga euroala keskpank rakendab neid määrasid tehingutes krediidiasutustega, näiteks Eesti Pank kohalike krediidiasutustega. Selliselt toimides mõjutab eurosüsteem raha hulka turul.

Hindade stabiilsus. Valuutakomitee süsteemis ei pidanud Eesti Pank ka hoidma hindade stabiilsust viisil, nagu see toimub eurosüsteemis. Eesti Panga jaoks on rahapoliitika teostamine intressimäärade reguleerimisega suhteliselt uus ning tuli kaasa euro kasutuselevõtuga. Valuutakomitee süsteemist tingituna puudus Eesti Pangal võimalus buumi ajal majanduskasvu pidurdada (v.a krediidiasutustele kohutuslike reservide kehtestamine) ning masu ajal majandust stimuleerida.

Mida tähendab Eesti Panga uus roll ettevõtja või tarbija jaoks? Kahtlemata on igal lugejal nüüd rohkem põhjust jälgida näiteks Eesti Panga presidendi avaldusi inflatsioonimäära kohta. Tallinnas tehtud hoiatus liiga kõrge inflatsiooni eest võib mõne aja möödudes kajastuda Euroopa Keskpanga nõukogu intresse tõstva otsusena. Tõuseb ka Euribor, mis omakorda suurendab ettevõtjate ja tarbijate intressimakseid pangale. Sel moel jahutab keskpank intresse tõstes majandust.

Vastupidisel juhul, näiteks kui Euroopa Keskpanga nõukogu otsustab intressimäärasid langetada, jääb lõppastmes ettevõtjatele ja tarbijatele kätte rohkem raha, mille nad võivad kas investeerida või tarbida ning see kiirendab majanduskasvu.

Eesti Panga roll on kasvanud. Eesti Panga president on üks Euroopa Keskpanga nõukogu liikmetest, kes mõjutavad intressimäärasid euroalas. Neist otsustest sõltub muu hulgas, kas ettevõtjatele ja tarbijatele muutub laenamine odavamaks või kallimaks.

Seetõttu on euro kasutuselevõtuga kaasnenud Eesti Panga uus roll muutnud keskpanga iga Eesti ettevõtja või tarbija jaoks olulisemaks, kui ta oli varem.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 19:00
Otsi:

Ava täpsem otsing