Roubini: maailm on samas seisus kui I maailmasõja eel

Raido Neemre 23. jaanuar 2014, 20:52

Käesoleval aastal mälestavad paljud riigid maailmas I maailmasõja alguse aastapäeva. Nouriel Roubini aga on tugevdanud oma hüüdnime “Dr. Doom”, tõmmates paralleele 2014. ja 1914. aasta vahele.

Kuigi enam ei eksisteeri Austria-Ungari impeeriumit või Franz Ferdinandi,  säutsus Roubini Twitteris täna Maailma Majandusfoorumilt Davoses järgmist: “Paljud kõnelejad võrdlevad 2014. aastat 1914. aastaga, kui algas I maailmasõda, mida mitte keegi ei osanud oodata. Must luik sõja vormis Hiina ja Jaapani vahel?”

Kuigi Roubini on tuntud oma hoiatuste ja mustade stsenaariumite poolest, ei tulene tema mure tühjast kohast ning oli siinkohal loetud Jaapani peaministri Shinzo Abe huulilt.

Nii The Financial Timesi kui  BBC raportite kohaselt ütles Abe kolmapäeval, et Hiina ja Jaapan on sarnases olukorras kui Suurbritannia ja Saksamaa olid I maailmasõja eelõhtul.

Reutersi sõnul aga Abe eitab pressiesindaja vahendusel, et sõda on võimalik või möödapääsmatu. Abe sõnul on Hiina siiski suurendanud oma militaarkulutusi, mis viitab regiooni ebastabiilsusele ning ta kutsus üles vältima võimalikku konflikti.

Neile, kes aga innukalt soovivad võrrelda 2014. ja 1914. aastat, on mitmeid murekohti, kuhu paralleele tõmmata: jätkuv kodusõda Süürias ja selle tagajärjed Lähis-Idas, samuti Iraani koht rahvusvahelises kogukonnas.

Lisaks sellele valmistavad muret käimasolevad protestid Kiievis ja Ukraina dilemma tekitab küsimusi Venemaa kasvava võimu kohta ning selle osas, kuidas lääne võimud sellele reageerivad.

 

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. January 2014, 20:52
Otsi:

Ava täpsem otsing