Hongkongi Nokia on… kullast hobusekuju

Romet Kreek 30. jaanuar 2014, 11:15

Ühest Pekingi lääneosa kaubanduskeskusest ostab hiinlane Jiang Xue kullast hobusekuju, mille eest ta käib Hongkongi Chow Tai Fook Jewellery Groupile välja oma poole kuu palga, kirjeldab Bloomberg.

42aastane raamatupidaja on üks miljonitest, kes ostab sel nädalal kingitusi homme algavateks uue aasta pidustusteks. Hiina kalendri järgi võtab maolt valitsemisjärje üle puuhobune.

Jiangi 690dollariline kingitus emale aitab Hongkongi firmal Chow Tai Fook kasvatada käivet. Kuni detsembrini kasvas kolmel kuul käive aastaga 26% ajal, kui kulla hind tegi suurima aastase kukkumise alates 1981. aastast. See on alandanud kullast ehete, müntide ja plaatide valmistamise kulusid. Juveliirist jaekaupmehe aktsia hind on juunikuiselt rekordmadalat tasemelt tõusnud 54%. 21 analüütikut 29st soovitavad aktsiat osta.

„Vanemad inimesed usuvad, et kuld toob õnne ja säilitab väärtust,“ ütles Jiang, kes läks teise poodi, et osta ka teistele sugulastele kingitusi. „Kullast kingitus aitab lastele maast madalast õpetada investeerimist.“

Kuigi mullune kulla hinna kukkumine hävitas börsil kaubeldavate kullafondide väärtust 73,4 miljardi dollari võrra, on Hiinas kulla nõudlus kasvanud. Maailma suuruselt teises majanduses loetakse kulda traditsiooniliseks väärtuse säilitamise vahendiks ja kui hind kukkus ning valida oli väheste investeerimisvõimaluste vahel, rabati võimalust osta kuldplaate, -münte ja -ehteid.

Hiina aktsiaturg on kukkunud 2007. aasta tipust 67%. Valitsus püüab ohjata pööraseks muutunud kinnisvaraturgu, et vältida mullistumist.

12 kuuga kuni 30. septembrini kasvas Hiina kuldehete, -müntide ja -plaatide nõudlus 30%, 996,3 tonnini, selgub maailma kullanõukogu andmetest. Kulla netoimport enam kui kahekordistus 2013. aastal, 1108,8 tonnile.

„Madalam kulla hind annab nõudlusele lisahoogu,“ ütles Orient Securitiese analüütik Yang Chunyan. „Tavaliselt kiireneb kullast ehete müük kahel nädalal enne uue kuuaasta algust.“

Chow Tai Fook on turuväärtuselt maailma suurim ehete valmistaja. Ettevõtte ettevaatav hinna-kasumi näit on 16, võrreldes Hongkongi Hang Seng indeksi 9,7ga.

HSBC prognoosis, et India, Indoneesia, Vietnami ja suur-Hiina (lisaks Hiinale ka Hongkong ja Taiwan) füüsilise kulla nõudluse osa maailma nõudluses kasvas 2004. aasta 35 protsendilt 2013. aastal 60 protsendile.

„Kulla hind ja ehete müük liiguvad Hiinas vastassuunas,“ ütles Yang Orient Securities. „Mida rohkem kulla hind kukub, seda rohkem hiinlased ostavad.“

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. January 2014, 11:15
Otsi:

Ava täpsem otsing