Kolmapäev 22. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Arumäe: palgatõus vähendas töökohti

23. mai 2014, 13:58

SEB majandusanalüütiku Ruta Arumäe sõnul tuli ettevõtjail selleks, et palku jätkuvalt kiirelt tõsta, vähendada samal ajal osades sektorites töökohti.

Samas, selleks, et palku jätkuvalt kiirelt tõsta, vähenes samal ajal osas sektorites tööhõive. Nii et sellest palgatõusust sai osa vähem inimesi kui varem.

Palgakasv on vaid veidi aeglasem kui eelmises kvartalis (7,6 protsenti). Seega, märgatavat palgakasvu aeglustumist pole toimunud ja oodatavalt on see ka järgmistes kvartalites üsna vähemärgatav.

Palgakasv on muutunud sektoriti ühtlasemaks. Erinevalt eelmisest kvartalist pole enam sektoreid, kus palk langeks, ega ka väga kiirelt palku suurendanud sektoreid, palgakasv on koondunud rohkem keskmise palga ümbrusesse. Kiireima palgakasvuga on sarnaselt eelmise kvartaliga veondus ja laondus ning põllumajandussektor, kuigi lisandväärtuse kasvu osas neil sektoreil kuigi hästi ei ole läinud.

Kuna inflatsioon on langenud nullilähedaseks, kasvas reaalpalk kiireimas tempos pärast kriisi, tervelt 7,1%. See on juba selles suurusjärgus nagu majanduse stabiilselt kiire kasvu aegadel. Praegu on aga majanduses paraku ebastabiilne majanduslanguse periood, mistõttu keskmise palga kasv peaks ikkagi mõne kvartali pärast veidi väiksemaks vajuma.

Tarbijate ostujõud paranes seega küll päris märgatavalt. Samas, selleks, et palku jätkuvalt kiirelt tõsta, vähenes samal ajal osas sektorites tööhõive. Nii et sellest palgatõusust sai osa vähem inimesi kui varem. Sisetarbimisele on see mõju samuti kahetine – pärituul palkade poolelt ja vastutuul hõive poolelt. Seetõttu kasvaski sisetarbimine esimeses kvartalis umbes samas tempos kui varem. Järgmistes kvartalites jääb sisetarbimisele pärituult veidi vähemaks ja vastutuul tugevneb veidi. Kokkuvõttes eratarbimise kasv oodatavalt aeglustub, kuigi vähesel määral.
Keskmine palk kasvas I kvartalis 7,3 protsenti, mis on vaid veidi aeglasem kui eelmises kvartalis (7,6 protsenti). Jätkuvalt kiire palgakasv oli ootuspärane: numbriliselt oli meie ootus esimeseks kvartaliks 6 protsenti.

Riigi rahandusele tähendab see jätkuvalt head maksulaekumist, seni kuni palgad kasvavad ja tarbimine suureneb.

Kiire palgakasv võib küll kahjustada osa madalama lisandväärtusega sektorite konkurentsivõimet, kuid üldises plaanis on teatav korrigeerumine konkurentsivõime taastamiseks alanud. Ekspordihinnad on jätkuvalt languses. Ekspordi konkurentsivõimet parandatakse praegu pigem hõive vähendamise ja efektiivsuse suurendamise kaudu.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. May 2014, 15:18
Otsi:

Ava täpsem otsing