Puhkepäev. Absurdimaiguline reisifilm

18. juuli 2014, 00:00

Prantsuse komöödias “Eyjafjallajökull” on huumorit, seiklusi ja romantikat rohkem kui küll, lõpuks nii palju, et tahaks ise pidurit tõmmata.

Filmi pealkiri on ilmne viide Islandi vulkaanile, mis 2010. aastal purskama hakkas ning lennureisijatele parajat peavalu valmistas. Sellest saab hoo sisse ka antud komöödia. Alain (Danny Boon) ja Valerie (Valérie Bonneton) on eksabikaasad, kes tahavad jõuda idüllilisele Kreeka saarele oma tütre pulma. Nad vihkavad teineteist nõnda, et neil on raskusi, et ühte lennukissegi mahtuda, rääkimata sellest, et pisikest autot jagada. Kuna lennukid ei lenda, läheb käiku teine variant.Lõpplahendus on etteaimatav.

Läksin filmi vaatama suurte ootustega, sest selle produtsent ja stsenarist Laurent Zeitoun ning režissöör Alexandre Coffre olid ka filmi “1+1” taga, mis minu tagasihoidlikul hinnangul on üks viimaste aastate parimaid filme. Aga tagasi tänasesse päeva. “Eyjafjallajökulli” sisututvustuses on öeldud, et ekskaasade koostöö tagajärjed võivad olla täiesti ettearvamatud. Tea, kas see õige on. Ma ei pea filmi lõppu detailselt kirjeldamagi, aimate seda ilmselt ka ise. Ega pulm siis pidamata ei jää ning vihkamise ja kire piir on habras. Vahepeal jõutakse puruks sõita kallis rendiauto, ärandada politseisõiduk ja tappa kotkas. Ning jätke meelde, kui oled kordki arvutis lennusimulaatorit proovinud, siis pole mingit probleemi hiljem ise ka päris õhulaeva juhtida.

Filmi viga on, et alguses on naljakas, aga siis kisub juba absurdseks. Peaosatäitjad on kindlasti tugevad komöödianäitlejad, kuid nõrgast stsenaariumist nad võitu ei saa, ega väga pingutagi. Kohati lähevad naljad ka allapoole vööd ja ajavad pigem piinlikkusest nihelema. Samuti kaob igasugune loogika. Ootamatut piloodioskust juba mainisin, teiseks see, et seiklustes kaotavad peategelased pidevalt asju, mis peagi taas ise välja ilmuvad.

Kui kogu sellest absurditeatrist kedagi kiita, siis Denis Ménochet’i, kes kehastab Ezéchiel’i – endist sarimõrvarit –, kes ootamatult Jeesuse leidis ning enda ehitatud suure neljarattalise Noa laevaga ringi sõidab. Loomulikult võtab ta tee äärest peale nii Valérie kui ka Alaini. Need on filmi vaimukaimad stseenid.

Lõplikult tuhamäe alla ma filmi peitma ei hakka. Kui tahta suveõhtul kinos plaksumaisi saatel kergemat meelelahutust vaadata, miks ka mitte. Kes aga pole filmi “1+1” näinud, vaadaku parem seda.

 

Hinnang

  • “Eyjafjallajökull” – 2014

Hinnang: 4

Osatäitjad: Valérie Bonneton, Dany Boon, Denis Ménochet, Albert Delpy jt.
Lavastaja: Alexandre Coffre
Kinodes alates 11.07

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. July 2014, 21:47
Otsi:

Ava täpsem otsing