USA: Euroopa vajab täielikult ühendatud energiaturgu

17. november 2014, 19:08
Leedu LNG ujuvterminal "Independence".
http://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141117/NEWS/141119683/AR/0/AR-141119683.jpg

USA kiidab Leedu LNG terminali Klaipedas kui head näidet, kuidas luua riigi energiajulgeoleku kindlustamiseks alternatiive ja lõpetada sõltuvus ühe tarnija meelevallast.

Isegi kui seda gaasi pidevalt ei kasutata, loob see täiendava tarnerkanali ja paremad võimalused hinna üle peetavatel läbirääkimistel, ütles USA eriesindaja ja rahvusvaheliste energiasuhete koordinaator Amos Hochstein ajakirjanikele korraldatud telekonverentsil.

Energiajulgeoleku kindlustamiseks vajab Euroopa täielikult integreeritud energiaturgu, kus mistahes punktist imporditud gaas jõuaks erinevate torujuhtmete kaudu mistahes punkti. „Vaja on luua ja rahastada infrastruktuuri, mis võimaldab turule tulla alternatiivsetel pakkujatel,“ ütles ta.

Seni aga kuni varustuskindlust ei ole, on ohus nii Euroopa majandus kui varjutatud poliitilised otsused.

Hochstein ei varjanud oma skepsist selliste projektide suhtes nagu on gaasijuhe South Stream, mida Venemaa tahab Euroopasse rajada. Kui ollakse valmis kulutama miljardeid eurosid, et rajada torujuhe, mis varustab sisuliselt samu kliente samadest maardlatest, üksnes selle vahega, et välditakse üht transiitriiki, tuleks küsida, mis on sellise torujuhtme rajajate eesmärk ja huvid. On see ikka energia julgeolek või pigem põlistatakse sõltuvust, küsis Hochstein.

Hochsteini sõnul on energiaturg läbi tegemas suuri muutusi ja globaliseerumas – üha enam on turul selliseid pakkujaid, kes ei ole mingi kartelli liikmed. Nii on rohkem võimalusi kindlustamaks, et üks tarnija ei kasutaks energiat vahendina või relvana mõne riigi vastu.

Nii on sel aastal teisiti kulgenud ka Ukraina ja Venemaa gaasivaidluse lahendamine. Kuna torujuhtmetes on nüüd võimalus gaasi pumbata mõlemas suunas, on seekord rohkem aega panustatud läbirääkimistele. Protsessi tuleb aga jätkata, sest saavutatud kokkulepe Ukrainale ja ka Ukraina kaudu gaasi saavatele ELi riikidele pikaajalist lahendust veel ei loo.  

Hochstein rõhutas Euroopa ja USA energiakoostöö vajadust ja ühiseid huve, kuid ei soovinud samas pikemalt peatuda USA piirangutel oma nafta ja gaasi ekspordile, mida EL vabakaubanduskõneluste raames kaotada tahab. „Uudiseid mul siin ei ole,“ ütles ta.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. November 2014, 19:08
Otsi:

Ava täpsem otsing