Maksekäitumise murelapsed

22. jaanuar 2015, 08:45

Alar Jäger Krediidiinfo asedirektor Alar Jäger.
Foto: Veiko Tõkman

Ettevõtete maksekäitumise murelasteks on põllumajandus- ja ehitusfirmad. Üldine tase on küll valdkonniti ebaühtlane, kuid see-eest stabiilne, ütles Krediidiinfo asedirektor Alar Jäger.

Krediidiinfo statistikast selgus, et viimasel poolaastal pole Eesti ettevõtjate maksekäitumises suuri muutusi toimunud – makseraskustega ettevõttete arv on aastaga vähenenud vaid 1% piires. Maksehäiretega on 2799 ja maksuvõlgadega 3932 ettevõtet.

Kõrge krediidiriskiga ettevõtted. Kõrge krediidiriskiga ettevõtted.
Foto: Äripäev
Kommentaar
  • Maksuamet ei ajata võlgasid eelisjärjekorras
    Triin Raaper, maksuameti tulude osakonna juhataja
  • Me ei vaata ajatamisel, kas ettevõte on suur või väike, vaid konkreetse ettevõtte eelnevat maksedistsipliini ja kohustuste täitmist, näiteks seda, kas on esitatud maksudeklaratsioonid õigeaegselt, kui pikaajaline on olnud maksuvõlg jne.
  • Samuti hindame taotlust menetledes ettevõtte varalist seisundit, majandusnäitajaid, ajakava pikkust ja uute maksukohustuste täitmise võimalikkust ning tagatise nõudmisel tagatise usaldusväärsust ja piisavust.
  • Kõike eeltoodut kogumina hinnates teeme otsuse maksuvõla ajatamise kohta. 2014. aastal rahuldasime 4963 ajatamise taotlust. Hindame kõrgelt makseraskustesse sattunud isikute valmidust ja initsiatiivi lahenduste leidmiseks.
  • Rahuldatud taotluste hulgas oli nii mõnesaja euro kui ka mitmesaja tuhande euro suuruseid võlgu. Üldjuhul täidavad ajatamisotsuse saanud isikud oma kohustusi hästi. Jaanuari alguse seisuga pidasid ajatamisgraafikust kinni 95% isikutest.

Krediidiinfo asedirektori Alar Jägeri sõnul on see väga hea uudis. „Juba pikemat aega on globaalsel tasandil kuulda olnud koledaid sõnu – Ukraina kriis, Venemaa sanktsioonid, seakatk, naftahinna langus. Eesti ettevõtete maksekäitumist pole need tegurid veel mõjutanud,“ rääkis Jäger.

Väikeseid ettevõtteid ei hoita

15. jaanuari seisuga oli suurim krediidirisk toitlustus- ja majutussektoris, kus oli probleemseid ettevõtteid koguni neljandik. Üldtaset hindab Jäger aga heaks – kui majanduslanguse ajal oli koguni kolmandik ettevõtteid selliseid, kellele kreeditor eitavalt vastas, siis nüüdseks on nende arv langenud 10,7%ni kõikidest tegutsevatest ettevõtetest.

Maksehäire summa jagunemine Maksehäire summa jagunemine

Jäger ütles, et Krediidiinfole on silma jäänud, et maksuamet hoiab suuremaid tööstusettevõtteid, kes on läbi aegade olnud riskantsed ja kellel on sageli makseprobleeme. „Sageli on neis ettevõtetes ka palju töötajaid ja küllap on selline tegevus isegi mõistlik, sest nii ju säilitatakse töökohti,“ rääkis ta. Samas nentis Jäger, et väiksematel ettevõtetel see-eest nii lihtne pole. „Majanduse tõmbetuules on väiksemad ettevõtted, kes on palganud töötajaid, kuid kelle klientuur on veel väike. Neil polegi muud väljapääsu, kui suureks kasvada,“ ütle Jäger.

Põllumajandus probleemne

Maksehäireid ja –võlgasid on viimasel poolaastal juurde tulnud põllumajandusettevõtetel. Selles valdkonnas suurenesid võlasummad teistele ettevõtetele 49% ja riigile ligi 7%. Samuti kuulub põllumajandussektorile suurim keskmine maksehäirete summa, milleks on 2 540 eurot.

Maksuvõlgade summa jagunemine. Maksuvõlgade summa jagunemine.

„Põllumeestel on vaid üks jutt – hind,“ ütles Jäger. Tema sõnul sai põllumeeste kadalipp alguse heast vilja-aastast, mis suurendas pakkumist ja langetas hindasid. Samuti on põllumeestele raskusi tekitanud seakatk ja Venemaa sanktsioonid toiduainetööstusele. „Vaevalt ka tulevikus lähiturgudel taastumist oodata on. Kogemus näitab, et kui suured välismõjutused on meile pikalt ette teada, siis suudavad ettevõtted ka olukorraga kohaneda ja suuri võlgnevusi palju ei teki,“ rääkis Jäger. Ta lisas, et põllumajandussektorile on oluline, et riik neid kuidagi aitaks.

Ehitussektor luubi alla

Jäger märkis, et kuigi ettevõtete maksekäitumine on viimasel poolaastal jäänud üsna muutumatuks, tekitab küsimusi, miks on tase valdkonniti niivõrd ebaühtlane. Enim äratab tema sõnul kahtlust ehitussektor. Krediidiinfo uuringust selgus, et Eesti ehitusturul on suurimaks probleemiks projekteerimise odavpakkumisega. „Öeldakse, et tehke selline maja, aga võimalikult väikse hinnaga. See on sama, nagu vajataks südameoperatsiooni, kuid selleks korraldatakse hange odavaima arsti leidmine,“ ütles Jäger. Tema sõnul kõlab selline lähenemine väga kahtlaselt. „Siin hakkab kerima probleem, kus kogu ärimudel ehitatakse üles vaid hinnale. Siis leiamegi ühel hetkel, et ehitusplatsil töötavad vaid vabatahtlikud,“ märkis ta.

Samuti on Jägeri sõnul Eestis levinud, et ehitaja teeb projekteerijale ettepanekuid, kuidas objekti odavamalt saaks teha. „See kõlab, nagu läheb müürsepp inseneri juurde ja hakkaks õpetama, kuidas asju tegema peaks. See on ju vale,“ rääkis Jäger.

Ettevõtete keskmine maksuvõlg. Ettevõtete keskmine maksuvõlg.
Ettevõtete keskmine maksuhäire. Ettevõtete keskmine maksuhäire.
Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Märksõnad

Toimetaja valik

ravimid 10:45 23. juuli 2016

Üllatus üksikapteegi pidajalt

Kui apteegiketid on mullu näidanud üsna kehva tulemust, siis üks eralditegutsev Kalamajas apteek Tallinnas on kahele omanikule kolmas aasta dividende pakkunud.
12:33 23. juuli 2016

IMF juht läheb kohtu alla

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

252 400 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

10:45 22. juuli 2016

Kas Apple tuleks maha kanda?

2

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

10:00 22. juuli 2016

Ekspress Grupp laiendab haaret

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Miks kasutada majaehitusel projektijuhtimise teenust?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.