Sealihabuum Venemaal

04. jaanuar 2016, 10:10

siga Seakasvatus Venemaal on kiirel tõusul
Foto: Scanpix/Reuters

Vaid kolm aastat pärast seda, kui Venemaa oli üks suuremaid sealiha importijaid, annavad Venemaa seakasvatajad nii palju toodangut, et osa läheb juba ekspordiks, kirjutas agentuur Bloomberg.

Sealihatootmine on Venemaal nelja aastaga kasvanud 26% ning import kukkunud 2012. aasta tipust enam kui 80%, näitavad USA põllumajandusministeeriumi andmed. Venemaa seakasvatuse nn uus tulemine, mis on tekitanud turul hinnasurve USAst Saksamaani välja, sai võimalikuks tänu riigi toele. Venemaa on juba mõnda aega väljendanud muret sõltuvuse pärast välismaistest toiduainetest, lisaks on suhted naabritega praegu piredad.

„Ausalt öeldes oli meie ettevõtluse ja riigi seisukohast lausa piinlik nii palju importida,“ ütles Venemaa seakasvatajate liidu juht Juri Kovaljov Moskvas toimunud konverentsil. „Nüüdseks on olukord drastiliselt muutunud.“

Venemaa on suurendanud põllumajandustoetusi pärast sanktsioonide kehtestamist teatud toidukaupade impordile USAst, Euroopa Liidust ja reast teistest riikidest. Need olid vastusanktsioonid Venemaale Ukraina sündmuste pärast kehtestatud sanktsioonide eest. Venemaa president Vladimir Putin ütles äsja, et Venemaal on potentsiaali olla toidu tootmises maailmas liider ning et aastaks 2020 peab riik suutma end põllumajandussaadustega ise varustada.

USA põllumajandusministeerium prognoosib, et 2016. aastal kahaneb sealiha import Venemaale 200 000 tonnile 2015. aasta 300 000 tonnilt. Aastal 2012 ulatus import 1,08 miljonile tonnile.

Praegu Venemaa ise veel kuigi suur eksportija ei ole, kuid aastaks 2020 võib eksport kasvada 10 000 tonnile, mis on 2014. aastaga võrreldes 2400% kasv, prognoosib Moskvas asuva põllumajandusturu uuringute instituudi Ikar analüütik Daniil Khotko. Sealiha kõrvaltoodete eksport, sh Aasia köögis populaarsete artiklite eksport, võib kasvada 30 000 tonnile.

Sealiha impordi vajadust on vähendanud ka kodumaise nõudluse vähenemine 3,24 miljonilt tonnilt aastal 2012 mullu 2,93 miljonile tonnile.

Järgmise kahe aastaga suudab Venemaa katta kodumaise nõudluse, ütles novembris toimunud seakasvatajate konverentsil põllumajandusministeeriumi loomakasvatuse osakonna juht Vladimir Labinov. Riigi toetus – peamiselt subsiidiumide näol, mis aitavad korvata osa laenuintressidest – on parandanud seakasvatajate kasumlikkust.

Venemaa ekspordi teeb konkurentsivõimeliseks odav rubla ning hea hinnaga söödateravili, ütles kohaliku tootja Ros Agro Plc juht Maksim Basov. 1 kilogrammi sealiha tootmine maksab ettevõttele 50 rubla (70 USA senti). USAs maksab 1 kg tootmine ühe dollari, näitab Iowa ülikooli uuring.

Venemaa toiduohutuse amet Rosselkhoznadzor võõrustab delegatsioone Hiinast, mis hindavad tootmise vastavust ohutusnõuetele, et tulevikus Venemaalt importima hakata.

Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Seotud lood
Märksõnad

Toimetaja valik

Airest lennuk 10:15 26. juuli 2016

Kannapööre Eesti ettevõtjate käitumises

Pärast kriisijärgset ettevaatlikkust on Eesti ettevõtted leidnud taas julguse investeerida ja tärkavaid plaane ellu viia.
10:15 25. juuli 2016

Eesti üllatas riigivõlaga

6

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

252 021 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

11:59 25. juuli 2016

Nintendo aktsia on vabalanguses

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Miks kasutada majaehitusel projektijuhtimise teenust?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.