Nemtsovi tapmises mängis saatuslikku rolli lumekoristusmasin

06. jaanuar 2016, 14:14

nemtsov Boriss Nemtsovi mõrv.
Foto: epa

Venemaa opositsioonipoliitku Boriss Nemtsovi mõrva eest süüdistatavad Zaur Dadajev ja Anzor Gubašev on ülekuulamistel öelnud, et 27. veebruarile eelnes kaks ebaõnnestunud katset Nemtsov tappa, kirjutab Rosbalt. Nende sõnul oli Nemtsov ka surmapäeval napilt pääsemas, kuid talle sai saatuslikuks lumekoristusmasin.

Väljaande ajakirjanikul õnnestus tutvuda Dadajevi ja Gubaševi antud tunnistustega, sealhulgas ka videokaamera ees räägituga. Süüdistatavate sõnul sai poliitiku tapmise otsus küpseks 7. jaanuaril (päeval, mil Pariisis toimus rünnak Charlie Hebdo toimetusele). Sellest päevast alates kuni 27. veebruarini, mil nende mõrvaplaan teoks sai, proovisid nad kahel korral Nemtsovi tappa, kuid alati segasid teoga lõpule minemast mingid asjaolud.

„Enne 27. veebruari nägime Nemtsovi kolmel korral. Sedagi vahemaa tagant, kättesaamatus kauguses, mis ei oleks võimaldanud midagi teha,“ rääkis Gubašev ülekuulamisel. Ka Dadajev rääkis, et kahel korral, mil ta Nemtsovi sihikule võttis, ei õnnestunud tuld avada. „Oli palju rahvast, hiline õhtu. Lõppkokkuvõttes ei teinud me midagi, jätsime sinnapaika ja läksime ära. Lihtsalt ei jõudnud. Noh, rahvast oli liiga palju,“ selgitas süüdistatav ülekuulamisel.

Nemtsovil ei õnnestunud nende käest pääseda aga 27. veebruaril. Sel päeval ei suutnud süüalused kaua Nemtsovi leida ja olid juba oma „valvepostidelt“ lahkumas. „Otsustasime juba ära koju minna, aga siis mõtlesime, et seisame veel pool tunnikest. Seisime. Seisime. Ja siis ma nägingi teda,“ rääkis Dadajev.

"Ootamatult sõitis Nemtsovi kodu värava ette tema auto… Me ei näinud, kas Nemtsov oli seal sees või mitte. Mõtlesime, et kõik, tuleb koju minna ja tapmise kuupäev jälle edasi lükata. 5-10 minuti pärast sõitis auto väravast välja ja seal istus juhi kõrvalistmel Nemtsov. Mina ja Zaur Dadajev nägime teda ja tundsime ta ära. Sõitsime tema järel,“ rääkis Gubašev ülekuulamisel.

Dadajev ootas ära, millal Nemtsov oma tuttava Anna Duritskajaga GUMis õhtust sööb. Seejärel järgnes Dadajev üle silla koju jalutanud paarile.

„Ta läks koos neiuga… 40 meetri kaugusel. Jõudsin talle kiirel sammul järele, viie meetri kaugusele. Midagi ei öelnud, ühtegi sõna. Ja siis tegin kohe kolm lasku,“ kirjeldas Dadajev. Uurija küsimusele, kummas käes ta püstolit hoidis, vastas Dadajev kindlalt: „Paremas.“ Kuid hiljem muutis ta tunnistust: „Võtsin püstoli parema käega välja, aga tulistasin vasakuga.“

Kui Dadajev sillal Nemtsovile ja Duritskajale järgnes, mõtles ta veel korra, kas ikka avada tuli Kremlile nii lähedal. Aga siis sõitis mööda lumekoristusmasin, mis sobiks ideaalselt laskude summutajaks. Küsimus oligi mõrva kasuks otsustatud.

„Kui olin kolm lasku ära teinud, kukkus Nemtsov maha. Kui ta kukkus, tõmbas ta kaasa ka selle tüdruku,“ jutustas Dadajev. „Kuna tüdruk ei puutunud asjasse, ei hakanud ma teda puutuma. Kui Nemtsov kukkus, siis mina juba jooksin üle tee, lumekoristusmasin jäi ette. Masin sõitis mööda, vaatan – Nemtsov hakkab tõusma. Ma ei hakanud enam lähenema, tulistasin sealt, kus olin, veel kolm lasku. Siis tuli minu auto, istusin sellesse, sõitsime 100-150 meetrit suure silla taha ja sealt edasi koju.“

Nemtsov hukkus mullu 27. veebruari hilisõhtul Moskvas Kremli läheduses sillal, kus talle tulistati neli lasku selga.

Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Seotud lood
Märksõnad

Toimetaja valik

leedo, praamid, regula 15:00 29. juuli 2016

"Äripäev eetris": Leedo magus tehing ajas vaidlema

Praamid, bussid ja ohtlikud sõidukid teedel olid selle nädala tähtsamad teemad.
18:11 29. juuli 2016

Halb üllatus USAst

13:00 29. juuli 2016

Uus sool Kreeka haavadele

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

251 725 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

Exxoni kasum tegi suure languse
19:30 29. juuli 2016

ExxonMobili kasum kukkus 60%

11:56 29. juuli 2016

Barclaysi kasum kahanes

11:15 29. juuli 2016

Aprangalt head tulemused

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Miks kasutada majaehitusel projektijuhtimise teenust?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.