Gaddafi hoiatas Euroopat islamistide "magavate rakkude" eest

08. jaanuar 2016, 14:38

gaddafi Gaddafi hoiatas Euroopat islamistide "magavate rakkude" eest.
Foto: epa

Liibüa kukutatud liider Muammar Gaddafi hoiatas mitu kuud enne oma hukkamist Suurbritannia ekspeaministrit Tony Blairi, et Euroopa kohal on islamistide oht, selgub nendevahelistest telefonikõnedest aastal 2011.

Kahe poliitiku telefonikõnede sisu avaldas eile Briti parlamendi välisasjade komisjon, kirjutab The Telegraph.

25. veebruaril 2011 selgitas Gaddafi pooletunnises telefonikõnes Blairile – ajal, mil Liibüas olid juba puhkenud rahutused –, et ta üritab kaitsta riiki Al Qaida võitlejate eest. „Me ründame neid, nemad ründavad meid. Tahan öelda teile tõtt. Olukord ei ole sugugi nii keeruline, kõik on lihtne: Põhja-Aafrikasse on tekkinud Al Qaida magavad rakud. Liibüas meenutavad need magavad rakud neid, mis olid Ameerikas enne 11. septembrit,“ rääkis Gaddafi.

„Neil on relvad ja nad külvavad inimestes hirmu. Inimesed ei julge kodust välja minna,“ kirjeldas Gaddafi. „Aga tegelikku pilti ei kujutata ette, siin pole välismaa ajakirjanikke. Me oleme palunud kõigil ajakirjanikel tulla siia ja näha tõde. Need on relvastatud jõugud. /…/ Nendega pole võimalik kokkuleppele jõuda,“ lisas Gaddafi.

Gaddafi toonaste sõnade kohaselt tahavad islami äärmuslased võtta kontrolli alla Vahemere piirkonna, et seejärel rünnata Euroopat.

Blair rääkis Gaddafile vastuseks vajadusest saada asi rahumeelse kontrolli alla.

Kolm nädalat pärast seda vestlust alustas lääneriikide koalitsioon, kaasa arvatud Suurbritannia, Liibüale õhurünnakuid. See viis olukorrani, kus Muammar Gaddafi kaotas riigis toimuva üle kontrolli. The Telegraph kirjutab ka, et pärast rünnaku algust helistas Blair Gaddafile veel kaks korda, veendes teda riigist lahkuma.

Telegraph kirjutab, et Gaddafi hoiatused on tõeks osutunud: pärast tema kukutamist tabas Liibüat krahh ja riigis käib tänini kodusõda. Paljusid ümberkaudseid alasid aga kontrollivad islami äärmuslased, kes nimetavad end Islamiriigiks.

Briti parlamendi välisasjade komitee esimees Crispin Blunt kommenteeris väljaandele, et komitee vaatab selle „prohvetliku hoiatuse“ uurimise käigus üle. Ta lisas, et tõendid viitavad sellele, et lääneriikide juhid olid Gaddafist vähem teadlikud, just ohtude suhtes, mis puudutasid Liibüasse sekkumist ja Lääne huvisid.

Gaddafi tapeti 2011. aasta 20. oktoobril oma poolehoidjate ja Üleminekunõukogu toetajate vahelises tulevahetuses. Meedias levisid Gaddafi tabamisest tehtud videod, mis näitasid endist valitsejat algul elusa, kuigi haavatuna ning mõni aeg hiljem surnuna keset üleminekuvalitsuse võitlejaid.

Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Märksõnad

Toimetaja valik

Barclays 07:45 26. juuni 2016

Brexit viis pankade aktsiad vabalangusesse

Reedel otsustas Suurbritannia Euroopa Liidust lahkuda, mis pani naela langema ning pankade aktsiad kukkuma. Lisaks sellele karistasid investorid ka USA ettevõtteid, mis ajavad äri brittidega,...

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

244 118 €

RAHA

22%

AKTSIAD

78%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

merkel
15:15 26. juuni 2016

Merkel kiire lahutuse vastu

07:15 26. juuni 2016

Brexitist saab enim kasu Hiina

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Miks kasutada viilkatuste puhul eterniiti?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.