Terroriprotsessi moslemid mõisteti aastateks vangi

12. jaanuar 2016, 10:15

Ramil Khalilov ja Roman Manko Kohtualused Ramil Khalilov (vasakul) ja Roman Manko mõisteti täna Harju...
Foto: Andras Kralla

Harju maakohus mõistis täna terrorismile kaasa aitamises süüdi 30aastase Roman Manko ja 24aastase Ramil Khalilovi, kelle kapo pidas kinni mullu aprillis ja hoidis tänaseni vahi all.

Khalilov mõisteti vangi 7 aastaks ja Manko 5 aastaks. Mõlema karistuse hulka kuulub juba ära istutud aeg eelvangistuses alates 13. aprillist 2015. Kohtukuludeks mõisteti mõlemalt mehelt välja 1075 eurot.

Harju maakohtu kohtuniku Helve Särgava sõnul oli meeste süü raskusaste kohtu hinnangul kõrge, kuigi teod polnud suured. Süüd kergendavaid ega raskendavaid asjaolusid ei olnud. Särgava selgitas, et süüdimõistetutele püütakse selgeks teha, et sellisele teole järgneb karistus ja kuigi mõlemal süüdimõistetul on pere ja alaealised lapsed ning nad elasid seni õiguskuulekalt, ei tule kõne alla tingimisi karistus. Kohtualused ei öelnud menetluse ajal kordagi, et mõistavad, et nad tegid valesti ja et need teod on lubamatud.

Kohtuotsuse kuulutamise järel selgitas Särgava veel, et kuigi süüdistusakti kohtusse saatmisel ei järgitud tähtaegu, pole see siiski menetluslik rikkumine. Kaitsjate meelest pole tõenditena lubatud teabehanke kokkuvõtted ehk jälitusinfo, aga kohtu hinnangul saab neid siiski tõendina kasutada. Kohus lähtuski teabehanke toimingu kokkuvõtetest oma otsuses - need olid piisavad, et süüdi mõista.

Maakohtu otsus tõlgitakse vene keelde ja saadetakse süüdimõistetutele vanglasse. Manko ja Khalilov on sündinud Eestis, kuid mõlemad on Vene Föderatsiooni kodanikud. Manko vajas kogu kohtuprotsessi vältel ka tõlki.

Toetasid Süürias terrorirühmituses tegutsenud sõpra

Süüriasse läinud sõbra Ivan Sazanakovi, uue nimega Abdurrahman Azani tegevust Süürias tegutsevas relvastatud terrorirühmituses.

Süüdistuse järgi toetas Khalilov Sazanakovi terroritegevust alates 2013. aastast, kui küsis korduvalt tuttavatelt Sazanakovile raha, seejuures teades, et viimane võib seda kasutada terrorikuritegude toimepanemiseks. 2013. aasta oktoobris andis Khalilov kapo andmetel Sazanakovile Süürias üle vähemalt 500 eurot sularaha. 2014. aastal edastas Khalilov Mankole palve minna Lätti ning küsida Sazanakovile püha sõja toetuseks raha.

Khalilovit süüdistatakse ka terroriühendusse kuulumisele kaasaaitamises. Süüdistuse järgi osutas ta Sazanakovile vaimset kaasabi, tugevdades tema teotahet ja väljendades poolehoidu tema tegevusele terroriühenduse liikmena.

Ka Manko oli süüdistuse järgi teadlik Sazanakovi ühinemisest terroristliku ühendusega ning toetas ja rahastas seda. 2013. aasta sügisel andis ta Khalilovi kätte Sazanakovile edastamiseks sularaha 400 eurot ning hiljem veel 200 eurot. Sama aasta teises pooles üritas ta kanda Sazanakovile Süüriasse raha Western Unioni kaudu, ülekanne jäi tema tahtest sõltumata lõpule viimata.

Eeluurimisel tuvastatud andmete järgi käis Manko 2014. aasta veebruaris Riias ning küsis kohtumisel raha Sazanakovi tegevuse toetamiseks.

„Arvestades terrorismi ohtlikkust, peab selle toetamisel ja rahastamisel Eestis kehtima nulltolerants. Eeluurimisel kogutud teave annab meile piisavalt põhjust süüdistada mehi teadlikus ja tahtlikus terrorismi toetamises,“ ütles menetlust juhtinud riigiprokurör Laura Vaik protsessi avaistungli novembris.

Toetus oli mõeldud perele

Mõlema süüdistatava kaitsjad rõhutasid, et Sazanakovile antud raha oli mõeldud talle ja tema perele, mitte terrorismile kaasa aitamiseks. Nimelt jäi Sazanakov 2013. aastal töötuks ja Manko kaitsja Olavi-Jüri Luige sõnul on islami kogukonnas kombeks üksteist lihtsalt aidata. Selle kinnitamiseks käis kohtus tunnistamas ka mitu Eesti moslemikogukonna esindajat.

Sazanakov suhtles Süüriast oma Eestis olnud rahastajate ja moraalsete toetajate Khalilovi ja Mankoga n-ö surnud meilikonto vahendusel, mida kapo pidevalt jälgis. Vaigu sõnul oli süüdistatavate omavaheline suhtlus varjatud ja konstrueeritud, ei kasutatud nimesid, vaid märksõnu. Sageli arutati ka selle üle, et Sazanakovi perekond on teadmatusest suures mures.

Kolm kuud pärast Saznakovi lahkumist Türki võttis Khalilov ette sama teekonna sõbra naise Lolitaga. Lolita tahtis mehele koos kahe lapsega järgneda, kuid mosleminaised ei tohi islami põhimõtete järgi üksi reisida.

Khalilov kinnitab, et tema teada õppis Sazanakov Türgis araabia keelt. Miski ei viidanud sellele, et mees võiks olla Süürias.

Protsessi kohtunik on Helve Särgava ning süüdistaja Savisaare altkäemaksuskandaalist tuttav Laura Vaik. Roman Manko kaitsja on Olavi-Jüri Luik ja Ramil Khalilovi kaitsja Kristi Rande.

Prokurör Vaik taotles Roman Manko karistuseks seitse aastat ja Ramil Khalilovile kaheksa aastat karistusseadustiku paragrahvi 237 alusel, mis käsitleb terrorikuritegu. Kokkuleppemenetlusest Khalilov ja Manko loobusid.

Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Seotud lood
Märksõnad

Toimetaja valik

Börsikrahh 08:15 25. juuli 2016

Kriis tuleb ootamatu ja väga valus

Uus majanduskriis saabub ootamatult, tabab aktsiaturge väga teravalt ja on alates selle algusest enam kui aastaks pöördumatu suunaga, leiab Etalon Varahalduse investeeringute juht Mikk Talpsepp.
11:00 24. juuli 2016

Saabub gigantide tõetund

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

252 400 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

IMF juht Christine Lagarde
12:33 23. juuli 2016

IMFi juht läheb kohtu alla

10:45 22. juuli 2016

Kas Apple tuleks maha kanda?

2
10:00 22. juuli 2016

Ekspress Grupp laiendab haaret

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Äripäeva logo

Sisukord

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Rikaste TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.