David Cameronil on raskeim veenmine alles ees

21. veebruar 2016, 17:04

Cameron Suurbritannia peaminister David Cameron pühapäeval BBC tele-eetris, kus ta...
Foto: Scanpix/Reuters

30 tundi väldanud vägikaikavedu Brüsselis Suurbritannia uue kokkuleppe üle Euroopa Liiduga oli peaminister David Cameroni jaoks alles lihtsaim etapp riskantses algatuses, mis võib viia esimese liikmesriigi lahkumiseni Euroopa Liidust.

Ka liit ei ole enam endine – uus kokkulepe ei puuduta üksi Suurbritanniat.

“See ei ole vaid “briti leping”, see puudutab kõiki eurooplasi,” juhib tähelepanu Euroopa Parlamendi liberaalide fraktsiooni liige Sylvie Goulard. Mis siis, kui teised riigid hakkavad samuti liidust lahkumise ähvardusega erikohtlemist nõudma – kui mõni riik nõuab kõrvale jäämist konkurentsipoliitikast või kaubanduslepingust USAga.

“Cameron on avanud Pandora laeka,” kirjutas ta ajalehes Financial Times, hoiatades, et kõiki tagajärgi ei ole veel teadvustatud.

Brüsselist naastes kutsus David Cameron laupäeval kokku valitsuskabineti istungi, mille järel teatas, et kavatseb toetada Suur­britannia jätkamist Euroopa Liidus.

“Euroopast lahkumine ohustaks meie majanduslikku ja riiklikku julgeolekut,” ütles Cameron, andes teada, et referendum toimub 23. juunil. “Valik on teie kätes, kuid minu soovitus on selge. Mina usun, et Suurbritannia on kaitstum, tugevam ja jõukam reformitud Euroopa Liidus.”

Juba vilksatasid esimesed kampaania märksõnad – britid on saanud parima mõlemast maailmast ehk juurdepääsu ühisturule, liitumata seejuures ühisraha ja piirid kaotanud Schengeni alaga.

 

 

Valitsuse ministrid eri leeris

Pane tähele
 • Kas ÜK peaks jääma ELi või EList lahkuma?
  David Cameron andis referendumi lubaduse 2013. aastal, andes järgi süvenevale euroskepsisele.
  Kui britid otsustavad EList lahkuda, algavad läbirääkimised – kas sõlmitakse kaubandusleping ELiga või kahepoolsed lepingud.
  Kui britid hääletavad poolt, pole lahingud Brüsselis lõppenud – kokkulepe eeldab uusi regulatsioone, kus oma sõna on öelda ka Euroopa Parlamendil.
  Kihlveokontor Ladbrokes hindas laupäeval 69%-le tõenäosuse, et britid jäävad liitu, kuid hinnangu hetkeks polnud populaarne Londoni linnapea Boris Johnson veel oma eelistust avalikustanud.
  Viimati said britid liitu kuulumise üle oma arvamust avaldada 1975. aastal.

Sealsamas rivistus kohe vastasleer valitsuse enda ridades – kuus ministrit asus avalikult toetama liidust lahkumist. See oli võimalik, kuna jaanuaris teatas Cameron, et jätab valitsuse liikmetele vaba valiku, kumma poolega referendumil liituda. 

Kaalukamatest ministritest ühines lahkumist toetava leeriga justiitsminister ­Michael Gove, kes taunib, et Suurbritannia on kaotanud kontrolli oma riigi kodanikke puudutavate otsuste üle.

“Meie eluajal ei pruugi teist sellist võimalust tulla. Sel põhjusel jään truuks oma põhimõtetele ja kasutan võimalust, mis see referendum annab, et lahkuda minevikku kinni jäänud Euroopa Liidust ning astuda vastu paremale tulevikule,” ütles Gove.

Seni kahevahel olnud siseminister Theresa May ja ettevõtlusminister Sajid Javid otsustasid aga mõlemad toetada Cameroni. 

“EL ei ole kaugeltki perfektne,” ütles May, “kuid minu arvates on julgeoleku jaoks, kuritegevuse ja terrorismi vastu võitlemiseks, kaubavahetuseks Euroopaga ja turgudele juurdepääsuks kogu maailmas meie rahvuslikes huvides jääda Euroopa Liidu liikmeks,” vahendas Telegraph. 

Ka kaitseminister Michael Fallon jäi isiklikust euroskepsisest hoolimata Cameroni toetama, märkides, et liidu lagunemise ja nõrgenemise üle rõõmustaks eelkõige Venemaa president Vladimir Putin

“Liit ja läänemaailma kollektiivne kaitse kahtlemata nõrgeneksid,” visandas ta.

 

Londoni linnapea arvamus loeb

Pane tähele
 • Uue leppe enim vaieldud punktid
  Võimalus piirata kuni seitsme aasta jooksul teistest ELi riikidest tulnud töötajatele sotsiaaltoetuste maksmist, lastetoetuste indekseerimine.
  Eristaatus sõnastuse näol, mis välistab Suurbritannia kursilt “aina tihedama liidu suunas”.
  Finantsasutustel tuleb järgida Euroopa Liidu “ühtset reegliraamatut”, kuid väljaspool euroala asuvatele laenuandjatele on võimalik kehtestada “erisätteid” – nii on David Cameron kaitsnud finantssektori huve.
  Uus kokkulepe ei kujuta endast fundamentaalset muudatust, kuid siiski olulisi täpsustusi ja järeleandmisi, mis teiste liikmesriikide poolt vaadatuna pole sugugi vähe.

Jokker on Londoni euroskeptiline linnapea Boris Johnson, kelle arvamus on valijate jaoks oma arvamuse kujundamisel pea niisama tähtis kui peaministri oma. Pühapäeva õhtuks oodatakse selgust, kumma poolega ta lõpuks liitub. 

Erinevalt lõhestunud konservatiividest plaanib opositsioonis olev briti Tööpartei toetada liitu jäämist. 

“Kavatseme kampaaniat teha liidus jätkamise poolt David Cameroni peenhäälestusest hoolimata, kuna see toob investeeringuid, töökohti ja kaitset briti töölistele ja tarbijatele,” ütles partei juht Jeremy Corbyn.

Cameroni kangelaslikku lahingut Brüsselis ei pea Corbyn enamaks kui teisejärguliseks teatrietenduseks.

Liidus jätkamist toetavad ka šotlased – kui Suurbritannia peaks hääletama teisiti, võib uuesti üles tõusta Šotimaa iseseisvumise teema, hoiatas nädalavahetusel Šotimaa esimene minister Nicola Sturgeon.

Referendumini neli kuud

Suurbritanniat ootab nüüd neli kuud teadmatust ja ebakindlust. Maailma suurim võlakirjafond PIMCO hindab Suurbritannia liidust lahkumise tõenäosuse 40%-le. 

Nael tugevnes reedel, kui kokkulepe lõpuks sündis, euro suhtes 0,2%, 77,29 pennile eurost. Aasta algusest on nael Bloombergi andmeil nõrgenenud 4,6%. 

“Kui populaarne Londoni meer peaks otsustama toetada liidust lahkumise kampaaniat, satub Briti nael kohe surve alla,” kirjutas Morgan Stanley reedel kliendikirjas. 

Londoni börsi aktsiates Brexiti hirmu analüütikute sõnul veel ei paista.

JP Morgan prognoosib, et kui britid hääletavad EList lahkumise poolt, kahaneb euroala SKP sellest järgmise pooleteise aasta jooksul 0,3%. Nael võib nõrgeneda kuni 10% ja millestki heast see ei kõneleks. 

Arvamusküsitlused on andnud erinevaid tulemusi – kord tasavägiseid, kord ühe või teise poole edumaaga. Briti ajalehtedest on parempoolsed ELis jätkamise vastu ja vasakpoolsed liidus jätkamise poolt.

Konservatiivsus võidab?

Ehk aitab Cameronil referendumit võita brittide traditsiooniline konservatiivsus.
“Britid on väga mitmel moel vaadetelt euroskeptilised, kuid toetavad torisemisest hoolimata ELi kuulumist,” ütles agentuurile Bloomberg arvamusuuringute firma YouGov Plc juht Joe Twyman. “Cameron peab veenma piisavalt paljusid, et ehkki liikmeks olemine laiemas mõttes ja kitsamalt see uus kokkulepe ei pruugi olla täiuslik, kuid et see on vähem halb kui mis tahes muu alternatiiv.”

Briti eeskujust võivad kinni hakata teised liikmesriigid. Prantsusmaal lubab populaarsust koguva paremäärmusliku Rahvusrinde juht Marine Le Pen juba ka prantslastele sarnast referendumit, kui ta peaks 2017. aasta presidendivalimistel võimule saama.

Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Seotud lood
Märksõnad

Toimetaja valik

avarii 07:15 29. juuli 2016

Enda teadmata kummitusauto roolis

Mitme autoettevõtja sõnul liigub Eesti teedel liiga palju ohtlikke autosid, mis on pärast avariid korda tehtud nurgatagustes töökodades, kus pole õiget tehnikat ega oskusi. Osal autodel pole nende...
07:15 28. juuli 2016

Inbank toob turule võlakirjad

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

251 704 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

Naftaväli
22:06 28. juuli 2016

Nafta hind kukkus 2%

13:24 28. juuli 2016

Hiina lubab Uberi oma turule

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

Jaemüük
11:00 28. juuli 2016

Baltika kasum kasvas

23:37 27. juuli 2016

Facebookilt plahvatuslik kasv

22:48 27. juuli 2016

Apple'i latt on madalale lastud

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Äripäeva logo

Sisukord

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

  Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Rikaste TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.