Loe uudist, mis pani peaminister Taavi Rõivase rõkkama

25. veebruar 2016, 10:45

peaminister Taavi Rõivas Peaminister Taavi Rõivase pani statistika rõkkama.
Foto: Andras Kralla, Äripäev

Vabariigi aastapäeva kõnes heitis peaminister Taavi Rõivas ette, et ajakirjandus pole pööranud tähelepanu suurepärasele uudisele.

„Küllap mäletate pealkirju, mis kuulutasid Eurostati tabelile viidates, et üks meie naaberriikidest on majandusarengult Eestist mööda läinud. Sellest kõnelesid kõlavalt nii jutusaated kui ka riigikontrolli auditid, valvearvajatest rääkimata. Tehti kaugeleulatuvaid järeldusi meie majanduspoliitika kohta. Ei häirinud neid arvajaid grammivõrdki fakt, et palgad on selles riigis 30 ja pensionid 33 protsenti Eestist madalamad. See oli suur uudis ja pressimismi pidupäev,“ rääkis Taavi Rõivas oma kõnes.

Ta tõi välja, et hiljuti avaldas Eurostat täpsustuse. „Nende metoodikast leiti viga ning uudis möödaminekust osutus selleks, mida numbritesse süvenenud majanduseksperdid niigi teadsid - eksituseks. Uuendatud tabeli järgi on hoopis Eesti elatustase hiljuti ühest vana-Euroopa riigist möödunud. Teile ei meenu, et majandusuudised oleks sellest rääkinud? Põhjusega - see on avaldamiseks liiga hea uudis. Kas me tõesti kardame iseenda ja oma Eesti kohta hästi öelda?“ rääkis Rõivas.

Ta jätkas, et objektiivselt, faktidele tuginedes, ei ole Eesti inimesed kunagi nii hästi elanud kui praegu. „Viimase nelja aastaga on reaalpalk tõusnud ligi viiendiku võrra. Kriisi põhjaga võrreldes on meil ligi 100 000 inimest töö leidnud ning tööpuudus on jõudnud buumiaegse taseme lähedale, vaid 5,1 protsendini. See kõik on aidanud kaasa ka pensionite ning lastetoetuste tõusule,“ lõpetas parempoolse erakonna juht oma mõtte.

Äripäev märkas peaministrit rõõmustanud uudist juba varem. Rõivas säutsus 10. veebruaril, et Eurostati täpsustatud andmetel tõusis Eesti SKP per capita ehk ostujõudu arvestades 2014. aastal 76%-ni Euroopa Liidu keskmisest, sealhulgas mööda Kreekast.

Tõepoolest, ka Äripäev kirjutas mullu juunis, et Eesti on Kreekast parem, aga Leedust kehvem. Toona avaldatud andmete põhjal oli Eesti SKP ostujõu alusel 73% ja Leedul 74% Euroopa Liidu keskmisest. Statistiliselt väike muudatus, kus nüüd on omakorda ühe protsendipunkti võrra ees Eesti, Äripäeva toimetust rõkkama siiski ei pane.

Leedu kasv on olnud muljetavaldav, samas kui Eesti on tammunud aastaid samal pulgal. Lisaks, kui mineviku asemel vaadata tulevikku, siis Leedu majandus endiselt kasvab, samal ajal on Eesti mõnes kvartalis näidanud ka majanduslangust. Sellest saab lugeda artiklist „Eesti majanduskasv Kreeka ja Soome liigas“.

Paistab, et Taavi Rõivast on veebruaris rõõmustanud ka Eesti Panga avaldatud arvutus, kus tuli välja, et madalapalgalised maksavad kolme Balti riigi võrdluses kõige vähem makse Eestis. Nimelt selleks, et töötaja saaks kätte 500 eurot, peab tööandja tasuma koos maksudega Eestis 808 eurot, Leedus 837 eurot ja Lätis 862 eurot.

Sellest, et odav tööjõud on Eestis kõige soodsam, kirjutas Äripäev juba mullu detsembris. Nii läheb 600eurost palka teeniv üksi elav töötaja Eestis tööandjale maksma 987,54 eurot, samas kui Leedus 1025,78 ja Lätis 1045,45, vahendas Dienas Bizness Läti tööandjate liidu andmeid.

Samuti on Rõivas märkinud veebruaris, et Eesti puhul pole probleem kõrged tööjõumaksud, vaid liiga kõrged palgad. 14. veebruaril säutsus Rõivas, et Reformierakonnale sobib arutelu tööjõumaksude alandamisest hästi, aga PKC näitel on peaküsimus siiski Leedust kolmandiku võrra kõrgemas palgatasemes.

Äripäeva rõõmustab, kui Eestisse tekiks aina rohkem kõrgepalgalisi töökohti. Viimati kirjutasime sellest ka juhtkirjas „Aitäh, PKC! Et tulid. Ja et nüüd lahkud“. Samas kriitikat on majanduspoliitika aadressil avaldanud tööandjad, vaadates tulevikku. Tööandjate liidu juht Toomas Tamsar kirjutas, et kriitiline piir on käes ning meie kõrged tööjõukulud, kõrge hinnaga energia, tõusvad aktsiisid söövad järjepidevalt kohaliku tööstuse konkurentsivõimet.

Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Märksõnad

Toimetaja valik

Turistid Raekoja platsil. 10:00 30. juuli 2016

Soomlased jooksevad Eestile tormi

Sel aastal külastavad soomlased jälle aktiivsemalt Eestit ning võivad prognoosi järgi püstitada koguni rekordi.
13:00 29. juuli 2016

Uus sool Kreeka haavadele

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

251 725 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

Exxoni kasum tegi suure languse
19:30 29. juuli 2016

ExxonMobili kasum kukkus 60%

Barclays
11:56 29. juuli 2016

Barclaysi kasum kahanes

11:15 29. juuli 2016

Aprangalt head tulemused

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Miks kasutada majaehitusel projektijuhtimise teenust?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.