Eurosaadikud nõuavad Putinile sanktsioone

09. märts 2016, 11:37

lauristin Marju Lauristin.
Foto: Raul Mee

Euroopa Parlamendi 57 saadikut, kelle seas on ka Tunne Kelam, Marju Lauristin ja Urmas Paet, esitasid eile Euroopa diplomaatilisele juhile Federica Mogherinile avalduse rakendada Vladimir Putini vastu personaalseid sanktsioone.

Kremli kommentaar
  • Kreml peab lubamatuks europoliitikute sekkumist Nadežda Savtšenko üle käivasse kohtuprotsessi ning sellega seotud üleskutsesse määrata president Putinile isiklikud sanktsioonid, teatas Putini pressiesindaja Dmitri Peskov.
  • „Me ei saa nõustuda sekkumiskatsetega kohtuprotsessi, mis käib meie riigis ranges vastavuses Venemaa seadusandlusega. Sekkumine on lubamatu. Meil on kindlad protseduurid, mida praegu järgime. Seoses sellega, et käib kohus, on igasugused kommentaarid sel teemal välistatud,“ ütles Peskov.

Saadikud panevad ette kehtestada Euroopas sanktsioonid Venemaa presidendile Vladimir Putinile ja veel 28 Venemaa ametiisikule seoses Venemaal käimasoleva kohtufarsiga Ukraina naispiloodi Nadežda Savtšenko üle.

Euroopa Parlamendi liikme Urmas Paeti sõnul on Savtšenko poliitilise protsessi ohver ning tema juhtum peegeldab väga selgelt, milliseks Vene kohtusüsteem on muutunud. "Laiemas pildis on probleem palju suurem, kui see konkreetne kohtuprotsess," ütles Paet. "Me tegutseme Savtšenko vabanemise nimel, kuid Vene kohtusüsteemi ohvreid on teisigi," lisas ta.

Kirjale alla kirjutanud 57 parlamendisaadikut loetlevad üles nimed, kes nende hinnangul vastutavad kohtuprotsessi poliitilise kallutatuse, Savtšenko Venemaale toomise ja tema ebaseadusliku kinnipidamise eest ning on osalised fabritseeritud süüdistuse esitamises. Samuti tahavad saadikud sanktsioone määrata neile, kes õigustavad Venemaa käitumist maailma ees.

Lisaks Putinile on nimekirjas FSB juht Aleksandr Bortnikov, duuma rahvusvaheliste asjade komitee juht Aleksei Puškov, Uurimiskomitee juht Aleksandr Bastrõkin, Luganski isetekkelise vabariigi liider Igor Plotnitski, aga ka mitu uurijat, kohtunikku ja muud ametiisikut.

Paeti sõnul puudutaksid konkreetsetele isikutele kehtestatud sanktsioonid nii ELi sisenemise keeldu, pangakontodele juurdepääsu blokeerimist kui ka sanktsioonide nimekirjas olevate isikute vara külmutamist ELi territooriumil.

Süüdistatakse hukkamisele kaasaaitamises

Venemaa süüdistab Ukraina naispilooti Savtšenkot kahe ajakirjaniku hukkumisele kaasaaitamises, kui ta asus 2014. aastal oma pataljoniga Luganski oblastis ning näitas väidetavalt kätte koordinaadid löögi andmiseks, mille tagajärjel hukkusid vene ajakirjanikud.

Nadia Savtšenko rööviti Ukraina territooriumil 2014. aasta juuni keskpaigas ja viidi ebaseaduslikult Venemaale, kus teda on vangis hoitud. Venemaa versiooni järgi aga ületas Ukraina kodanikust Savtšenko ilma dokumentideta põgenikku teeseldes Venemaa piiri ning peeti isiku tuvastamiseks kinni. Teda ähvardab 23 aastat vabadusekaotust.

Euroopa Parlamendis on 751 liiget, Eestit esindab 6 poliitikut: peale kolme nimetatu, kes avaldusele alla kirjutasid, veel Yana Toom, Kaja Kallas ja Indrek Tarand. Andrus Ansip valiti Euroopa Parlamendi saadikuna Euroopa digitaalse ühisturu volinikuks.

Toetus ka riigikogult

Täna andis riigikogu sisse 66 parlamendiliikme avalduse Venemaal ebaseaduslikult vangis hoitava Ukraina Ülemraada liikme, sõjaväelenduri Nadežda Savtšenko toetuseks, et nõuda tema vabastamist ning üleandmist Ukrainale.

Avaldusega liitunud Eesti rahvasaadikud nõuavad, et Ukraina territooriumilt 20 kuud tagasi röövitud Savtšenko tuleb vabastada. Riigikogu liikmed tahavad ka, et Savtšenko kinnivõtmise, vangistamise ja ebaseadusliku kohtumõistmise eest vastutavatele Vene Föderatsiooni ametnikele rakendataks sissesõidukeeldu Euroopa Liitu.

Savtšenkot hoitakse üksikvangistuses, teda on riigikogu väliskomisjoni liikme Keit Pentus-Rosimannuse sõnul sunnitud läbi tegema nn psühhiaatrilist ekspertiisi ja teda puudutavast kohtuprotsessist on kujunenud Venemaa poliitiline kättemaksuaktsioon. „Riigikogu sellises vormis avaldus on erakordne ja äärmuslik, aga ka Venemaal poliitilise kättemaksuaktsiooni all kõige jõhkramal moel kannatava, näljastreiki alustanud Nadia Savtšenko olukord on äärmuslik,“ lausus Pentus-Rosimannus.

Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Seotud lood
Märksõnad

Toimetaja valik

Turistid Raekoja platsil. 10:00 30. juuli 2016

Soomlased jooksevad Eestile tormi

Sel aastal külastavad soomlased jälle aktiivsemalt Eestit ning võivad prognoosi järgi püstitada koguni rekordi.
18:11 29. juuli 2016

Halb üllatus USAst

13:00 29. juuli 2016

Uus sool Kreeka haavadele

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

251 725 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

Exxoni kasum tegi suure languse
19:30 29. juuli 2016

ExxonMobili kasum kukkus 60%

11:56 29. juuli 2016

Barclaysi kasum kahanes

11:15 29. juuli 2016

Aprangalt head tulemused

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Miks kasutada majaehitusel projektijuhtimise teenust?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.