Kolmapäev 26. oktoober 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Andmekaitsereform toob hiigeltrahvid

09. mai 2016, 07:00
Uus määrus kehtestab andmekaitse regulatsiooni rikkumise eest väga kõrged trahvimäärad: kuni 20 000 000 eurot või 4% aasta käibest.
http://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160509/NEWS/160509905/AR/0/trahv.jpg

Ettevõtjatel on aega kaks aastat, et oma andmekogud Euroopa Liidu värskete nõuetega vastavusse viia, repressioonivahendina kummitab kümnete miljonite suurune trahv.

Aprilli keskpaigas võttis Euroopa Parlament vastu andmekaitse üldmääruse, mis annab tarbijate kätte kontrolli oma andmete kasutamise ja talletamise üle. Andmekaitse üldmääruse raportöör Jan Philipp Albrecht ütleb, et see on selgesõnaline "jah" tarbijate õiguste ja konkurentsi jaoks digitaalajastul. „Kodanikud saavad ise otsustada, millist informatsiooni nad soovivad jagada,“ ütles Albrecht.

Andmekaitse reformi üks eestvedajatest Viviane Reding avaldas Twitteris, et ELi kodanike jaoks on tegemist ajaloolise võiduga.

Advokaadibüroo LEXTAL vandeadvokaat, Tartu Ülikooli andmekaitseõiguse lektor Mari Männiko juhtis tähelepanu kahele punktile. „Uuenduslikena tuleb rõhutada õigust olla unustatud ning alaealiste andmete töötlemisel sotsiaalmeedias vanema nõusoleku nõude kehtestamist,“ märkis Männiko. „Kui õigus olla unustatud pärineb kohtupraktikast, siis sotsiaalmeedia kasutamiseks vanemate heakskiidu nõudmine on uus ja loomult range reegel.“

Uuel määrusel on oluline mõju andmetöötlejate igapäevategevusele ning isikuandmete töötlemisega seonduv halduskoormus suureneb oluliselt. „Uus määrus kehtestab andmekaitse regulatsiooni rikkumise eest väga kõrged trahvimäärad: kuni 20 000 000 eurot või 4% aasta käibest, sõltuvalt sellest, kumb on suurem,“ selgitas Männiko. „See sunnib andmetöötlejaid oma andmekaitsereeglid või nende puudumise hoolega üle vaatama vältimaks trahvimäärasid, mis võivad äritegevusele hukutavalt mõjuda.“

Asjaolud, millega peab ettevõtja arvestama

1. Andmetöötlusel uute tehnoloogiate kasutamisel tuleb enne andmete töötlema asumist viia läbi andmekaitse mõju-uuring.

2. Teatud andmetöötluse puhul tuleb järelevalveasutuselt saada andmetöötluseks eelnev nõusolek.

3. Andmetöötlejad, kelle juures töötab 250 või enam isikut, peavad hakkama pidama andmetöötluslogi, mis võimaldaks kontrollida isikuandmete töötlemise seaduslikkust.

4. Isikuandmete kaitse eest vastutava isiku roll muutub olulisemaks ning andmetöötlejate ring, kelle puhul on andmekaitse eest vastutava isiku nimetamine kohustuslik, muutub oluliselt laiemaks.

5. Isikuandmete töötlemise nõuete rikkumise riskist või rikkumisest tuleb järelevalveasutust teavitada 72 tunni jooksul teadasaamisest. Teatamiskohustuse mittetäitmine võib kaasa tuua märkimisväärse trahvi. Seega peab andmetöötleja korraldama andmetöötluse viisil, mis võimaldaks rikkumise või riski kiiresti avastada.

6. Andmetöötlejad peavad olema valmis selleks, et isikud soovivad rakendada oma õigust olla unustatud.

Allikas: Advokaadibüroo LEXTAL vandeadvokaat, Tartu Ülikooli andmekaitseõiguse lektor Mari Männiko

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. May 2016, 06:59
Otsi:

Ava täpsem otsing