„Ettevõte on kasvanud palju ja lisandunud on uusi valdkondi-tegevusi. Kui hakkasin vastutama Baltikumi eest, oli mulle suur väljakutse senised juhid kaasa haarata ning uus meeskond kaasa tõmmata. Viimane suur unistus oli Jürisse tehnoloogialinnaku One Campus ja Ülemiste teeninduskeskuse rajamine. Sellised asjad annavad jõudu ja adrenaliini,“ rääkis ta. „Ära karda proovimist, mida rohkem suudad proovida, seda rohkem sa võidad,“ ütleks ta 30aastasele iseendale.
Ehkki ta annab ohjad üle ning 15. mail asus tema kingadesse uus pealik Jukka Patrikainen, Henriksson istuma jääda ei kavatse. Tippjuhi töö kõrvalt on oodanud oma äriideed, mis jäävad IT ja kinnisvara valdkonda. Samuti planeerib ta nüüd rohkem aega iseendale. „Teen nii-öelda restardi ja esimese asjana võtan kaalu alla,“ vastas Henriksson teise parima juhi kandidaadi, elektroonikatööstust Harju Elekter pikalt tüürinud Andres Allikmäe küsimusele, mida ta nüüd siis tegema hakkab.
#kommentaar#
nimi:Andres Allikmäe,
amet:Harju Elektri juht
tekst:Milline on hea juht aastal 2017?
Kindlasti kogenud, äritundlik, ühiskonnatundlik, võib-olla inimlikum kui varasemalt. Aldis läbirääkimistele, kompromissidele, rohkem näoga ühiskonna poole, inspireeriv.
Arakas: imetlusväärne saavutus
Kui Allikmäe kirjeldas Henrikssoni kui moodsa elektroonikatööstuse maaletoojat, siis kolmas finalist, Eften Capitali juht Viljar Arakas iseloomustas mõlemat konkurenti sõnaga „imetlusväärne“.
„Üks intelligentsuse mõõdupuu on kohanemisvõime. Kui mõelda, kui palju on ettevõtlus ja ärimudelid muutunud viimase 20 aasta jooksul ning nad (Henriksson ja Allikmäe – toim) on 20 aastat püsinud sadulas, siis see on eeskujuks nii mulle kui paljudele teistele,“ selgitas ta.
Peale tehnoloogiliste muutuste jääb selle aja sisse ka näiteks kriis, mis jättis Henrikssonile veerandsajast juhtimisaastast kõige valusamad kriimud. Tuli tegevust koomale tõmmata ja koondada. „Minule on need keerulised asjad. Inimesed, keda see puudutab, nende jaoks on asjad halvasti ja halvad asjad on alati keerulised,“ selgitas ta. „Tuleb selgitada ja suhelda, et tagasiside ja reaktsioon poleks negatiivne.“
Just suhtlemine, eriti kuulamine, on üks oskustest, mis vajaks siinsetel juhtidel tema hinnangul harjutamist, ja see kuulub ka tema juhtimise kolme põhitõe hulka. „Pead oskama inimest kuulata, tänada ja tunnustada,“ nimetas ta. „Kiitust tuleb muidugi jagada nii-öelda lauluväljakul kõigi silme all, aga kriitikat nelja silma all. See on asi, mille vastu tihti eksitakse,“ täiendas Arakas.
#kommentaar#
nimi:Viljar Arakas,
amet:Eften Capitali juht
tekst: Milline on hea juht aastal 2017?
Üldist retsepti ei ole. Näiteks hea Eesti Raudtee juht ei saa olla hea TransferWise'i juht. Kindlasti on universaalsed isikuomadused ausus, otsekohesus ja empaatiavõime. Pead olema diskussiooni juhtija ja suutma ehitada konsensust väga erinevate huvigruppide vahel: aktsionärid, töötajad, hankijad ja konkurendid.
Teine juhi põhiline ülesanne on ootuste juhtimine kõikides nendes kategooriates ja siis peab tulema sealt üldpildi juurde kokku. Mis on need ootused, mida sa lood töötajates ja aktsionärides ning kuidas sa neid täidad ja ellu viid? See defineerib, kas oled hea juht või ei ole.
Ükski ükskõik kui hea juhtimise raamat ei asenda poolikut lastetuba.
Tahaks Neivelti ülemuseks