21. märts 2001, 00:00

Kauppalehti: Euroopa Komisjoni esimees Romano Prodi on arvustanud Rootsi tegevust Euroopa Liidu juhtriigina. Prodi leiab, et Rootsi püüab liiga sageli otsida konsensust, selle asemel et tarmukamalt enamusotsustele jõuda. Samuti polevat Rootsi Prodi meelest algatanud aktiivset arutelu ELi tuleviku üle. Kui Prodi hinnang peab paika, siis ei tasu Stockholmi tippkohtumisele suuri lootusi panna.

Juba arvatakse, et Venemaa presidendi Valdimir Putini kohtumised ja ELi põllumajanduskriis võtavad Stockholmi tippkohtumisel liiga palju põhiküsimustelt aega ära.

Financial Times: ELi Stockholmi tippkohtumise eel saatis Euroopa töösturite ümarlaud (ERT), mis ühendab 46 juhtiva firma juhti, ELile kirja, kus öeldakse, et liit pole suutnud ellu viia reforme, mis on vajalikud Euroopa majanduse konkurentivõime parandamiseks. Kirjas öeldakse, et EL pole suutnud lõpule viia ühisturgu, reformida pensionisüsteemi ja koolitada piisavalt IT-asjatundjaid. Euroopa tööstusliidrid on veendunud, et viimase 12 kuu jooksul olnuks võimalik saavutada märksa suuremat edasiminekut energiaturu, postiteenuste, finantsturu ja õhuliikluse kontrolli liberaliseerimisel.

Kauppalehti: Eurotsooni kahe suurema riigi, Prantsusmaa ja Saksamaa majandus on erinevas konjunktuurifaasis, mistõttu Euroopa keskpangal (EKP) on raske leida mõlemale sobivat rahapoliitikat. Prantsusmaa ja enamiku tsooni väiksemate riikide majanduskasv on hea, Saksamaa majanduskasv aga takerdunud ja vajaks hädasti intressisüsti. 2000. a viimase kvartali majanduskasv oli Saksamaal 1,9%. Muu eurotsoon edestas seda protsendiga.

USAst alguse saanud maailma majanduskasvu aeglustumise tõttu on paljud keskpangad juba alandanud intresse, nüüd tuleb siis EKPl valida selleks sobiv hetk. Analüütikud usuvad, et pank lükkab otsustamise suve algusse. EKP kõhklusi süvendavad kõrge inflatsioon ja euro nõrkus.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:17
Otsi:

Ava täpsem otsing