Esmaspäev 5. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Sulgemisjärgne suurujutus rajab Aidu karjaääri veepargi

30. mai 2001, 08:18

Aidu põlevkivikarjääri veepumpade seiskamise järel sünnib Ida-Virumaal kahe Keila linna suurusele alale omanäoline sügav kanalitevõrk, mis matab osaliselt enda alla ka kõige otsema tee Maidla valla ja Kohtla vahel, kirjutab Postimees.

Eesti Põlevkivi pole küll tänaseks Aidu põlevkivikarjääri sulgemist otsustanud, kuid geoloogidelt tellitud analüüs näitab, et pumpade väljalülitamine põhjustab seal Eesti kaevandusajaloo suurima üleujutuse pealmaal.

Kiiresti veega täituv karjäär hakkaks sulgemise järel üle ääre ajama nagu kauss ning karjääri viivad teed valguksid mitmete kilomeetrite pikkuses paari aastaga vett täis. Vee alla jääks kõik, mis merepinnast madalamal kui 42 meetrit.

Eesti Põlevkivi keskkonnajuht Kalmer Sokman võrdles tekkida võivat vaatepilti Hollandiga, mis on tuntud oma ohtrate kanalite poolest. Aidusse tekiks üleujutuse tagajärjel kümmekond kanalit, millest mõned oleksid isegi kuni mitmekümne meetri sügavused ning sadakond meetrit laiad.

Vesi ujutaks osaliselt üle ka Maidla valla ja Kohtla vahelise otsetee, kust praegu - tõsi küll - ei saa ilma kaevanduse eriloata läbi sõita. Maidla vald sooviks, et see ligikaudu 5 kilomeetri pikkune teelõik jääks kuivaks.

Eesti Põlevkivi keskkonnajuht Sokman märkis, et ka siis ei pruugi üleujutust tulla. Seda juhul, kui Aidu karjääri pumbad tööle jätta ning vesi endiselt lähimasse Ojamaa jõkke juhtida. ?Aga kes selle eest maksab?? küsis ta.

Kohalikud vallad Maidla ja Kohtla Nõmme on võimalikku üleujutust hakanud juba siiski enda kasuks pöörama.

Maidla vallavanem Tarmo Kärbo lähtub sellest, et kui kanalitevõrk on omast käest võtta, siis miks mitte seal korraldada kanuu- ja süstaretkesid või anda hoopis huvilistele võimalus skuutritega kihutada. Lisaväärtust annaks kalakasvatus.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing