Käibemaks tõstab krundi hinda

16. oktoober 2001, 09:21

Järgmisest aastast jõustuv uus käibemaksuseadus muudab põhimõtteliselt kinnisasjade ja ehitiste kui vallasasjade maksustamist käibemaksuga.

<pilt#RannoTingas.jpg#IMG Konsultant jurist Ranno Tingas#143#200#0>
IMG Konsultant juristi Ranno Tingase selgitusel näeb uus seadus ette, et mõnel juhul on kinnisasja võõrandamine maksustatav käibemaksuga 18% ning mõnel juhul on maksukohustuslasel õigus valida, kas soovib kinnisasja võõrandada maksuvabalt või lisada käibemaksu 18%.

Registreeritud maksukohustuslane peab alati lisama kinnisasja hinnale käibemaksu 18%, kui võõrandatakse krunt, millel ei asu ühtki ehitist. Samuti kui võõrandatakse ehitise esimese omaniku poolt võõrandamise eesmärgil ehitatud ehitis ja selle alune maa.

Seega paljud, kes on oma kinnisvara võõrandanud oma isiklikule valdusühingule peavad otsustama, kas müüa veel selle aasta jooksul need kinnisasjad tagasi, et neid mitte müüa järgmisel aastal 18% kallimalt. Siin tuleb aga kindlasti jälgida maksuriske, mis võivad kaasneda seotud isikute vaheliste tehingutega. Vastasel korral võivad maksuriskid muuta olukorra veel hullemaks.

Ülejäänud juhtudel nagu näiteks põllu- ja metsamaa, varem valminud ehitiste ja korterite ning põhivara müües on registreeritud maksukohustuslasel õigus valida, kas ta soovib müüa kinnisasja käibemaksuga või maksuvabalt.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing