Raudteelased arutasid võimalust tõsisemate aktsioonide korraldamiseks

26. november 2001, 15:41

Eile Tapa Kultuurikojas toimunud rahvakoosolekul, arutasid raudteelased tõsisemate aktsioonide korraldamise võimalust seoses ummikseisuga läbirääkimistel AS Eesti Raudteega.

Koosolekul viibisid Eesti Rauteelaste Ametiühingu-, Eesti Vedurimeeste Ametiühingu-, Eesti Ametiühingute Keskliidu esimees Kadi Pärnits jaEesti Ametiühingute Keskliidu sekretariaadi esindajad ja Tapa linnapea hr.Kuno Rooba.

Tapa raudteelased nõudsid ametiühingute liidritelt otsustavamat tegutsemist ja tegid ettepaneku streikide alustamiseks.

Kuigi AS Eesti Raudtee ja Eesti Raudteelaste Ametiühing on läbirääkimistel jõudnud mitmete oluliste kokkulepeteni sotsiaalprogrammis, on lahendus siiski leidmata osades raudteelastele olulistes punktides.

Läbirääkimised on ummikusse jooksnud tööhõive kava suhtes. Siiani ei ole meile antud ametlikke andmeid koondatavate arvust. Lubadused seda teha detsembris, raudteelasi ei rahulda, kuna nende andmetel esimesed koondamised raudteel võivad toimuda juba detsembris - jaanuaris. Nii lühikese etteteatamise juures ei suudeta tagada töötajatele süsteemset ümberõpet ja lahendada tekkivat tööhõive küsimust. Raudteelased on spetsialistid, kellel on üliraske leida lühikese aja jooksul uut töökohta, seda eriti Tapa piirkonnas.

Ametiühingute andmetel töökohtade vähendamine raudteel juba käibki. Ametiühingutele tulnud signaalide põhjal avaldataksetöötajatele kaudset survet ja sunnitakse neid töölepingut lõpetama poolte kokkuleppel. Töötajad saavad selliste lepete puhul majanduslikult kannatada.

Et vähendada pingeid töötajate hulgas on teinud ametiühingud ettepaneku jätkata Tapa Veduridepoo tootmistegevust, kuni on lahendatud uute töökohtade probleem. Samuti tehti ettepanek AS Eesti Raudtee nõukogule, et krediiti Ameerika vedurite ostmiseks ei kiidetaks heaks seni, kuni AS Eesti Raudtee on allakirjutanud uuele sotsiaalprogrammile ning Tapa Veduridepoo tootmistegevuse jätkamise kokkuleppele. Raudteelaste ja vedurimeeste ametiühingutel puudub tööandja poolt kirjalikult esitatud ja ametiühingutega kokkulepitud tööjõu eelarve järgmiseks aastaks, (mis ametikohad, mis struktuuriüksustes, mis piirkondades koondatakse). Praegu töötab Eesti Raudteel ligikaudu 4200 töötajat. Ametiühingud nõuavad, et 2002 aasta lõpuks ei kahaneks see arv alla 3800 töötajani.

Ametiühinguid huvitab kirjalik informatsioon kui palju töötajaid planeeritakse järgmisel aastal koondada kogu raudteel. Seoses eeltooduga tegid ametiühingud ettepaneku, et kuni ei ole uut sotsiaalprogrammi sõlmitud, peatataks igasugune töölepingute lõpetamine (va töötaja algatusel või distsiplinaarsüüteo tõttu).

Ametiühing on soovinud tööandjale olla väärikas sotsiaalpartner. Töörahu on võimalik säilitada ainult juhul, kui mõlemad pooled täidavad kollektiivlepingus antud kohustusi. Praegu tööandja poolt kollektiivlepingut ei täideta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing