De Beers võib Vene teemantidest ilma jääda

06. detsember 2001, 16:27

Venemaa valitsus palub viiendiku maailma teemantide kaevandaval Alrosal lõpetada oma tarned maailma suurimale teemantide tootjale De Beers, kirjutab BBC.

Alrosa De Beersiga sõlmitud leping, mille kohaselt viimane müüb Venemaa vääriskivid rahvusvahelisel turul, lõpeb kolme nädala pärast ning on oht, et seda ei pikendata.

Venemaa valitsus plaanib liberaliseerida teemanditööstuse, suurendades toorteemantide ekspordikvoote ning piiranguid nende töötlemiseks väljaspool Venemaad.

De Beersile oleks lepingu pikendamata jätmine tõsine löök.Aasta lõpus kehtivuse kaotava lepingu kohaselt tarnib Venemaa De Beersile aastas 550 miljoni dollari (9,6 miljardi krooni) vääruses toorteemante.

De Beers kinnitas, et Venemaa teemantide kontrollimatu vool maailmaturule lööks segi hinnad ja kogu tööstuse tervikuna.

Alrosa esindajad ütlesid, et tõenäoliselt ei jõuta uut lepingut sõlmida enne vana kehtivuse kaotamist, sest uuele lepingule on tarvis valitsuse heakskiitu, kuna eksport peaks langeva nõudluse tõttu vähenema.

Venemaa esindajad on kinnitanud, et nad ei soovi koostööd De Beersiga lõpetada, vaid tahavad senisest soodsamaid tingimusi.

Alrosa käive oli eelmisel aastal 1,6 miljardit dollarit (28 miljardit krooni) ning vähemalt pool sellest müüdi De Beersi vahendusel.
Venemaa on üks maailma suurimaid teemantide tootjaid.

De Beersi käive peaks tänavu maailmamajanduse nõrkuse tõttu vähenema 26%.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing