Dow Jonesi tööstuskeskmises vahetuvad aktsiad

02. aprill 2004, 10:46

Enam kui neljaaastase vaheaja järel tehakse 107-aastasesse Dow Jonesi tööstuskeskmisse muudatused, kirjutab Bloomberg.

Indeksisse lisanduvad kindlustusgigant American International Group (AIG), sidekompanii Verizon Communications ja ravimitootja Pfizeri aktsiad.

Uutele tulijatele teevad ruumi indeksi kooseisust väljaarvatavad Eastman Kodak, International Paper ja AT T. Need firmad olid indeksis aktsiate turuväärtuselt kõige pisemad.

Muudatused indeksi kooseisus jõustuvad 8 aprillil kauplemispäeva alguses.

?Uued aktsiad indeksis tunnistavad USA aktsiaturul valitsevaid trende, kaasa arvatud finantssektori ja tervishoiusektori jätkunud kasvu ja toorainesektori aktsiate turuosa vähenemist,? kommenteeris indeksi kooseisus aset leidnud muutusi Wall Street Journali tegevtoimetaja Paul Steiger, kes vastutab indeksi kooseisu eest.

Lisaks Pfizerile on indeksis sellised ravimitootjad nagu Mercki ja Johnson Johnson. Verizon asendab indeksis lahkuvat sidefirmat AT Td. AIG on esimene indeksisse kuuluv kindlustusselts, mis täiendab finantssektori aktsiad nagu American Express, Citigroup ja J.P. Morgan Chase. Viimati toimusid indeksis muudatused 1999. novembris, mil Microsoft, Intel, Home Depot ja SBC lisandusid indeksisse ja tõrjusid sealt välja Union Carbide, Chevron, Goodyear Tire Rubberi ja Sears, Roebuck Co aktsiad. Suurtest firmadest ei kuulu jätkuvalt eliitindeksisse Cisco Systems ja Bank of America.

Dow jonesi tööstuskeksmine on kõige vanem USA aktsiaturu mõõdupuu, mida hakati arvutama 1896 aastal. Paljudele professionaalsete investorite jaoks on S P 500 indeks asendanud Dow Jonesi tööstuskeskmist jälgimaks turgu ja edukust. S P 500 indeksi ajalugu läheb tagasi aastasse 1923.

Dow jonesi tööstuskeskmisesse kuulus algselt 12 firma aktsiad. 1928. aastal suurendati indeksisse kuuluvate ettevõtete arvu 30-le, sama palju on seal ka praegu firmasid. Ainsana on seal algkooseisu firmadest säilinud General Electric.

7,2 mld dollarilise turuväärtusega Kodak liitus indeksiga 1930. aastal. 1916. aastal indeksiga liitunud AT T turuväärtuseks on 15,3 mld dollarit. International paper on kuulunud indeksisse kahel korral. Algselt lisandus ta indeksisse 1901. aastal ja sai sinna tagasi 1956. aastal. Selle firma turuväärtuseks on 20,5 mld dollarit. Võrdluseks uustulnukate turuväärtustega, on eeltoodud firmad väga väikesed. AIG turuväärtus on 191 mld dollarit, Verizonil 102 mld dollarit ning Pfizeril 271 mld dollarit.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing