PM: Jõksi kinnitusel ei tohi parlamendi liige riigi äriühingu nõukogusse kuuluda

12. aprill 2004, 08:17

Õiguskantsler Allar Jõks leiab, et põhiseadus ja teised seadused ei luba Riigikogu liikmeil kuuluda riigi osalusega äriühingute nõukogudesse.

Eelmisel nädalal riigikontrolörile saadetud 11-leheküljelises analüüsis kinnitab Jõks, et Riigikogu liikmete osalemisega riigi äriühingute nõukogudes on rikutud võimude lahususe põhimõtet.

«Riigi äriühingute kaudu viiakse ellu riigi majanduspoliitikat, mis on aga täidesaatva võimu ülesanne,» selgitas õiguskantsler oma mõtet Postimehele. «Kui Riigikogu liikmed on samaaegselt täidesaatva võimu esindajatena nõukogus, pole võimalik teostada parlamentaarset kontrolli, sest teatud tingimustes tuleks neil seda kontrolli teostada iseenda tegevuse üle.»

Riigikogu 101 liikmest kuulub riigi äriühingute nõukogudesse praegu ligi viiendik, enamasti on tegu Res Publica liikmetega.

Jõks leiab kirjas riigikontrolörile, et Riigikogu peab täitevvõimu kontrollima talle omaste parlamentaarsete kontrolli vahenditega ? Riigikogu liikmel on õigus pöörduda arupärimisega valitsuse ja tema liikme poole, võimalik on moodustada uurimiskomisjone, tõstatada olulise riikliku tähtsusega küsimuste arutelu jne.

Õiguskantsler viitas ka probleemidele, mis tulenevad asjaolust, et Riigikogu liikme nimetab nõukogusse minister. «Täidesaatva võimu esindajana annab minister parlamendi liikmele korraldused, kuidas nõukogus toimida ja hääletada,» tõi ta näiteid.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing