Punane Rist: iraaklastest vangide väärkohtlemine on rutiin

11. mai 2004, 09:25

Esmaspäeval avaldatud Punase Risti raport tsiteerib koalitsiooni luureohvitsere, kelle sõnul on kuni 90 protsenti iraaklastest vange kinni peetud kogemata.

Samuti seisab seal, et USA ohvitserid kohtlesid vange Abu Ghraibi vanglas vääralt, hoides neid pimedates ja tühjades kongides, vahendas Eesti Päevaleht Online uudisteagentuuri AP.

Raport leiab, et iraaklastest vangide väärkohtlemine ameeriklastest sõdurite poolt on laiaulatuslik ja rutiinne, see on vastupidine USA presidendi George Walker Bushi seisukohale, mille järgi olevat vangide alandamine vaid üksikute sõdurite väärkäitumine.

Kuigi paljud kinnipeetud lasti kiiresti vabadusse, hoiti Saddam Husseini valitsuse liikmeid, sealhulgas neid, kes olid tagaotsitavate kaardipakis, mitmeid kuid üksikkongides.

Punase Risti saadikud nägid USA luureohvitsere vange vääralt kohtlemas Abu Ghraibis ning said süüdistusmaterjale enam kui 10 teisest vanglast, sealhulgas Bagdadi lennuväljal olevast sõjaväevanglast Camp Cropperist ning Tikriti lähistelt.

24-leheküljelise raporti järgi piinati kinnipidamiskeskustes vange, neid koheldi brutaalselt, kaeti näod kinni, neid alandati ja ähvardati kohese hukkamisega.

?Füüsilise ja psühholoogilise surveavaldamise meetodeid kasutas sõjaväeluure süstemaatiliselt ülestunnistuste saamiseks, info kogumiseks ja vahistatud isikute koostööle sundimiseks,? seisis raportis.

?Alates 2003. aasta juunist on üle saja kõrge tähtsusega kinnipeetava pidanud olema ligi 23 tundi ööpäevas ranges üksikvangistuses väikestes betoonkongides, kuhu ei paista päikesevalgust,? kirjutatakse raportis. ?Nende hoidmine üksikvangistuses mitmeid kuid pärast vahistamist on Genfi neljanda ja viienda konventsiooni rasked rikkumised.?

Raportis seisab, et mõnede koalitsiooni luureametnike hinnangul vahistati 70-90 protsenti inimestest kogemata.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing