PM: Vihmane suvi kiusab kõige rohkem köögiviljakasvatajaid

11. august 2004, 08:04

Tartumaa kartulikasvatajad ennustavad nigelat saaki, sest suurte vihmadega tiikideks muutunud põldudel on taimed kängus ja kolletunud ning mugulad pisikesed.

Reola kartuliühistu liige Raivo Randoja seisis esmaspäeval keset kartulipõldu üsna nutuse tundega: vihmad on rikkunud suure osa saagist ja lisaks teeb peavalu lehemädanik. 30hektarilisest põllust võib kõige lootusetumate hinnangute järgi kahju kanda ligi pool, kirjutab Postimees.

Tema põllunaabri Oskar Kannu vagude vahel püsis vihmavesi kümme päeva. Nii võibki praegu näha pilti, kus põllu madalamatel kohtadel maa mustab, kõrgematel aga ulatuvad kartulitaimed põlvini. Kahjustatud taimede pisikesed mugulad kõlbavad vaid sigade ette.

Raivo Randoja sõnul pole kartulikasvatajate olukord kiita kuskil Tartumaal. «Nii palju, kui mina olen näinud ja küsinud, on hiliste sortidega ikka väga halvasti,» ütles ta.

Varajase kartuliga Randoja probleemi ei näe, sest see jõudis enne suurt sajuperioodi kasvada ning seetõttu on esimene saak sel aastal hea.

Teravilja kasvatava osaühingu Heko Põld juht Heino Kõrgeperv ei nõustunud selle aasta Lõuna-Eesti põllumajanduskahjusid katastroofiks nimetama.

Kuigi vihm on osaühingu valdustele kahju teinud, pole see palju ei rukist ega nisu maha peksnud. Ka pole liigniiskuse kahjud esmapilgul suured. «Täpselt ei tea praegu öelda, kui palju tormid põldudest on üle käinud, sest koristustööd alles algasid, aga kadu pole suur,» märkis ta.

Ka Tartumaa talumeeste liidu juhatuse esimehe Jaan Sõrra teada on köögiviljakasvatajad sel suvel palju hullemas hädas kui teised põllumehed, sest vilja on ilmataat säästnud, aga kartulivagudel hävitustööd teinud.

«Ja Tartumaa on Põhja-Eestiga võrreldes kindlasti paremas olukorras, siin pole tormid nii palju saaki maha peksta suutnud,» rääkis ta.

Avaldusi ilmast tingitud kahjude hüvitamiseks saavad põllumehed PRIA piirkondlikesse büroodesse esitada 13. augustini.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing