Auto registreerimismaksu asemel võib tulla Euroopa ühtne liiklusmaks

07. september 2006, 13:28

Euroopa Parlament toetas Euroopa Komisjoni ettepanekut asendada auto registreerimismaksud EL ühtsetel alustel arvutatavate iga-aastaste liiklusmaksudega.

Uue süsteemi alusel maksaks keskkonnasõbralikuma auto omanik vähem makse. Nii selgub heaks kiidetud Karin Riis-Jørgenseni raportist selgub, et maksu suurus sõltuks tekitatavast reostusastmest, kusjuures lisaks süsinikdioksiidile (CO2) arvestataks ka muude saasteainetega (lämmastikoksiidide ja tahmaosakeste) ning auto kütusekuluga (kütusesäästliku auto maksud oleks väiksemad).

Euroopa Komisjoni ettepaneku eesmärgiks on lahendada probleem, mis on seotud maksusüsteemi erinevustega liikmesriikides - nt autode registreerimismaksud on vahemikus 0%-180%. Euroopa Liidus kehtiva 25 erineva sõiduautodega seotud maksusüsteemi tulemuseks on topeltmaksustamine, autode maksudest ärgitatud üle piiri viimine ja muud turumoonutused, mis takistavad siseturu nõuetekohast toimimist

Rahandusministeeriumi teatel on plaanitava ökomaksureformi olulisemaid eesmärke on säästva mõtlemise ja tarbimise edendamine. „Seega on Euroopa Komisjoni algatus, et sõidukite maksustamisel tuleb arvesse võtta keskkonnaaspekti, igati kooskõlas ka ökomaksureformi ideega,” ütles ministeeriumi pressiesindaja.

„Nimetatud direktiivi eelnõuga ei panda liikmesriikidele kohustust kehtestada automaksu. Juhul, kui liikmesriik soovib kehtestada automaksu või kui vastav maks juba toimib, siis direktiiv annab ühtsed kriteeriumid, millele automaks peab vastama,” sõnas rahandusministeeriumi pressiesindaja.

Selle aasta aprillis alustati rohelise maksureformi elluviimiseks vajalike alusuuringute kava, milles sisalduvaid uuringuid on kokku viis ja planeeritav kogumaksumus 870 000 krooni. „Rohelise maksureformi raames kavandavate meetmete läbiviimiseks on vajalik alustada uuringute läbiviimisega 2006. aastal eesmärgiga, et uuringud oleksid läbiviidud 2007. aasta alguseks ning kavandavate meetmetega saaks alustada alates 2008. aastast,” teatas rahandusministeerium.

Uus maksusüsteem peaks jõustuma kümne aasta jooksul. Raporti poolt hääletas 385, vastu 139 ja erapooletuks jäi 109 saadikut. Kuna tegemist on nõuandemenetlusega, on parlamendil vaid nõuandev roll ning otsuse võtab vastu nõukogu ühehäälselt.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing