Esmaspäev 16. jaanuar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Lennuõnnetus viis New Yorgi paariks tunniks hirmuseisundisse

12. oktoober 2006, 06:58

Eile sööstis pesapallimeeskonna New York
Yankees pallija Cory Lidle’i väikelennuk New Yorgis Manhattanil elumajja, tappes
piloodi ja tema lennuinstruktori ning viies pidevas terrorirünnaku ootuses elava
linna paariks tunniks hirmuseisundisse.

Nii inimeste kui meedia esimene küsimus oli pärast kella kolme ajal päeval (Eesti aja järgi kell kümme õhtul) aset leidnud sündmust, kas tegemist on terrorirünnakuga. Pärast täpselt viis aastat ja üks kuu tagasi toimunud terrorirünnakuid tabas uudis sellest, et New Yorgis rammib lennuk elumaja, eriti hellasid närve. Ka 11. septembril ei mõistetud kohe, millega tegemist, ning meediakanalid andsid kaua vastuolulist informatsiooni. Nüüd, nagu ka viis aastat tagasi, kirjeldasid kümned pihta saanud majas ning selle lähedal viibinud inimesed ajakirjandusele juhtunut ning tundeid, mis neid lennuki majja sööstmist nähes valdasid. Paljud ütlesid, et nende esimene mõte oli, et tegemist on uue 11. septembriga.

Meedia avaldas kuni täpsema info selgumiseni pidevalt kommentaare võimaliku terrorirünnaku kohta, kuid kõik ametlikud allikad kordasid, et pole mingit põhjust terrorit kahtlustada. Siiski saadeti mitmete USA linnade kohale hävitajad õhuruumi kontrollima. Mõne tunni pärast sai siiski selgeks, et tegemist oli vaid õnnetusega ning et lennuk kuulus pesapallimängijale, kes kaotas lennuki üle kontrolli.

Inimestega sarnaselt käitus ka aktsiaturg, mis kohe pärast uudist langusesse läks, kuid siis taas ülespoole hakkas liikuma, sedamööda, kuidas sai selgemaks, et tegemist ei ole terroriaktiga.

Lennuk, mis eile New Yorgis kaks inimest tappis, kuulus pesapallimeeskonna New York Yankees 34-aastasele pallurile Cory Lidle’ile. New Yorgi linnapea Michael Bloomberg ütles eile pärastlõunal antud pressikonverentsil, et surma sai kaks inimest ja hoonest surnukehasid ei leitud, kuid õnnetuses sai lisaks hukkunutele vigastusi 16 inimest, neist 11 tuletõrjujat. Lennuk tabas ilmselt 50-korruselise Belaire’ina tuntud luksusliku elamu 40. või 41. korrust (uudisteagentuuride ja lehtede andmed maja kõrguse ja hoobi saanud korruste kohta erinevad siiani).

Lidle’i lennukitüüp oli Cirrus SR20, mille pesapallur ostis alles tänavu juulis 187 000 dollariga (umbes 2,3 miljoni krooniga) pärast piloodiloa saamist. Lidle oli pühapäeval reporteritele öelnud, et kavatseb kolmapäeval New Jerseyst koju Californiasse sõita. Ta arvestas 15-tunnilise lennuaja ja kahe peatusega. Enne õnnetust saatis piloot lennukist hädakutsungi ning teatas ESPNi teatel pärast lendutõusmist ka probleemidest kütusega. Linnapea sõnul saabus 911 hädaabitelefonile kell 14.42 kõne, mis teatas lennuki lendamisest elamusse.

8. septembril avaldas New York Times pika artikli Cory Lidle’i huvist lendamise vastu. Selles loos kinnitas Lidle, et tema lennuk on turvaline. „Kogu lennukil on langevari,” rääkis Lidle New Your Timesile. „99 protsenti pilootidest ei vea õhus mootor alt ja see üks protsent, kel see juhtub, toob lennuki tavaliselt maale. Aga kui sa oled õhus ja midagi valesti läheb, siis tõmbad sa seda langevarju ja kogu lennuk maandub aeglaselt,” rääkis pallur vaid kuu aega enne oma surma.

Pesapalluri lennuinstruktor Tyler Stanger, kes ilmselt oligi teine ohver, nimetas Lidle’it selles artiklis oma parimaks õpilaseks, kes õppis suure kiiruse ja kirega. „Kui sa oled hädaolukorras, ei või muretsemisele aega kulutada,” rääkis Stanger lehele. „Sa pead olukorra üle kontrolli haarama. Paljudel inimestel, kellega ma lendan, pole seda mõtelaadi. Coryl on.”

Lidle rääkis teisteski intervjuudes, kuidas ta lendamist armastab ning kuidas ta õhus olles millelegi muule ei mõtle. CNN intervjueeris eile õhtul tema sõpra Dennis Deitchi, kes kirjeldas, kuidas Lidle alati kõikjal suure kirega lendamisest rääkis.

Kui Lidle juulis meeskonda vahetas, siis ütles ta oma eelmise meeskonna, Philadelphia Philliese kohta, et too ei olnud sugugi alati väljakul kogu hingega mängu juures. Selle peale teatas tema endine meeskonnakaaslane Arthur Rhodes solvunult: „Ainuke asi, mida Cory Lidle tahab teha, on oma lennukiga ringi lennata ja hasartmänge mängida.”

Lidle sai New York Yankeese liikmeks tänavu 30. juulil ning tema palk sel hooajal pidi olema 3,3 miljonit dollarit (üle 40 miljoni krooni). New York Yankees on ilmselt USA kõige kuulsam pesapallimeeskond, mis kaotas 1979. aastal lennuõnnetuses ka oma tollase kapteni Thurman Munsoni.

„See on kohutav ja šokeeriv tragöödia, mis on terve Yankeese organisatsiooni pahviks löönud,” ütles Yankees’e pesapallimeeskonna omanik George Steinbrenner oma avalduses. Ta avaldas kaastunnet Lidle’i naisele Melaniele ja 6-aastasele pojale Christopherile.

New Yorgis toimunud õnnetus tõstatas ka küsimusi inimeste üldise turvalisuse kohta, isegi kui tegemist pole terrorismiga. New Yorgis Idajõe ja Hudsoni jõe kohal on 1980. aastatest alates lennukitel ja kopteritel lubatud lennata madalamal kui 1100 jalga ilma eriloata. Nad peavad järgima visuaalseid lennureegleid, mis tähendab, et nad lihtsalt jälgivad, et kellelegi teisele otsa ei sõidaks. Mingit lennuplaani neilt ei nõuta.

Tegelikult võib New Yorgis juhtunut pidada õnnelikuks õnnetuseks, sest hukkunute arv oleks võinud olla palju suurem. Pihta saanud maja lähedal asuvad mitmed suured New Yorgi haiglad ning ka maja alumistel korrustel on palju kontoreid. Kõik kokkupõrkes ja tules kannatada saanud korterid olid õnnetuse ajal inimtühjad.

Ülevaade on koostatud USA meediakanalite põhjal

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. October 2006, 06:57
Otsi:

Ava täpsem otsing