USA börsidel tapeti mullu edukalt karusid

11. veebruar 2014, 00:00

Pank Goldman Sachs on kokku pannud indeksi, mis näitab, kuidas on läinud enim lühikeseks müüdud aktsiatel, vahendas Bloomberg.  Lühikeseks müük tähendab aktsiate müüki, mis müüjale ei kuulu, eesmärgiga need hiljem odavnedes madalama hinnaga tagasi osta. Sisuliselt on see nagu laenatud aktsiate müük. Langusele panustajaid kutsutakse börsi žargoonis karudeks.

Karutapumasin töötas mullu laitmatult. Enim lühikeseks müüdud aktsiate indeks, mis sisaldab ettevõtteid alates Tesla Motorsist kuni Zillowsini, tõusis mullu 47%. See tähendab, et langusele panustajad kaotasid raha.

Miljardär Elon Muski elektrisõidukite firma Tesla Motorsi vabalt kaubeldavatel aktsiatel oli 2013. aasta alguses lühikesi positsioone ehk panuseid langusele 33%. Aktsia oli tänavu 7. veebruariks tõusnud 451%, mis vähendas hinnalangusele panustajate huvi 18%. Kinnisvarahindade veebilehe kompanii Zillows, mille aktsia on eelmise aasta algusest tõusnud 209%, lühikeseks müüdud aktsiate arv kahanes 34 protsendilt 24 protsendile vabalt kaubeldavatest aktsiatest.

Lühikeseks müük nõuab julgust. “Isegi inimesed, kes soovivad kogu turunägemuses minna lühikeseks, tunnevad end veidi murelikumalt,” ütles U.S. Trust Bank of America privaatpanganduse üksuse peastrateeg Joseph Quinlan. “Sa ikkagi ei lähe panustama tänavu 3% kasvava majanduse vastu. Kui me näeme kasvavat lühikest huvi, panustatakse suurelt, et asjad lähevad enne hullemaks kui paremaks,” märkis Quinlan.

“Ausalt öeldes mitte keegi ei panusta suurelt turu langusele, kuid ma ei tea, kui hea see on ettevaatava indikaatorina,” ütles Commonwealth Financial Networki investeerimisjuht Brad ­McMillan. “Kui kõik ootavad, et midagi juhtub, siis juhtub midagi muud.”

Birinyi Associatesi rahajuht Laszlo Birinyi ütles, et investorid peaksid muutma oma strateegiat, et olla 2014. aastal edukad. “Tänavune turg ei ole nagu mullune, mis oli väga jätkusuutliku liikumisega ilma suurema volatiilsuseta turg,” ütles ta. “Näeme võimsat aktsiaturu volatiilsust. See on turg, kus sa pead olema valmis kauplema.”

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. February 2014, 19:03
Otsi:

Ava täpsem otsing