Esmaspäev 5. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Miks perearst 40kraadises palavikus lapse juurde ei tule

12. veebruar 2016, 12:41
Miks perearst 40kraadises palavikus lapse juurde ei tule
http://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160212/OPINION/160219872/AR/0/palavik.jpg

See ei ole normaalne, et perearst palub 40kraadises palavikus lapse perearstikeskusesse tuua, kirjutab lapsevanem Kaido Maandi.

Mind ajendas kirjutama Äripäevas ilmunud artikkel perearstide dividendidest. Kui minu väikelaps oli 40kraadises palavikus, siis palus perearst temaga tulla perearstikeskusesse. Peamiseks põhjuseks toodi, et kodus ei ole võimalik vereproovi võtta ja haigust määrata.

Selline suhtumine hämmastas mind. Võtsin ühendust sotsiaalametiga, kust sain teada, et perearstil on õigus otsustada, kas ta teeb koduvisiidi või mitte. Enne Äripäeva artiklit ei teadnud ma, et kogu perearstisüsteem on eraõiguslik.

Pärast selle fakti teadasaamist on mul selge, et perearst ei ole kuidagi motiveeritud koduvisiiti tegema – see on ju puhas kulu. Reeglina koduvisiite ei tehta. Arvan ka, et tänapäevaste võimaluste juures on tahtmise korral võimalik kodus vereproovi võtta. Kas on siis parem, kui laps nakatab perearsti keskuses teisi lapsi või täiskasvanuid?

Samasuguses olukorras on olnud mitmed minu tuttavad ja ühine järeldus on olnud, et ainuke väljapääs on kutsuda kiirabi. Kas see on normaalne (odav) lahendus? Minu arvates ei ole. See, et perearst palub tuua 40kraadises palavikus lapse perearstikeskusesse, on lubamatu ja näitab kogu meie meditsiinisüsteemi nõrkust.

Samas olen aru saanud, et perearstikeskus saab teatava summa iga hingekirjas oleva inimese pealt vaatamata sellele, kas inimene külastab perearstikeskust või mitte – see tähendab, et vabu vahendeid peaks olema. 

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. February 2016, 13:02
Otsi:

Ava täpsem otsing