Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasa pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Sulge Tutvustus

Investor Toomas: aeg minna idufirmade turule šoppama?

27. mai 2016, 15:45
Funderbeami tegevjuht ja asutaja Kaidi Ruusalepp
http://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160527/INVESTOR/160529708/AR/0/AR-160529708.jpg

Hiljuti äratas minus huvi aprillis avatud idufirmade börs, kus tavainvestorid saavad lennukate äriideedega ettevõtete kasvust osa. See pani mõtlema, kas olen valmis ka ise sellisel turul ostlema.

Tegemist on Tallinna börsi endise juhi Kaidi Ruusalepa loodud idufirmaga Funderbeam, mille pakutava platvormi kaudu saavad idufirmad kaasata raha kogu maailma investoritelt. Kuuldavasti on esimesed ettevõtted seal juba soovitud summad kokku saanud ning see näitab, et olemas on pakkumine ja nõudlus. 

Vead õpetavad

Mõni sõber ehk mäletab, et olen varasemates kommentaarides väljendanud idufirmade suhtes suurt skeptilisust. Seda põhjustas juba aastate eest vallandunud buum, mis paljudel investoritel rahanumbrid silme ees keerlema pani. Tänaseks ongi esimesed firmad korralikult kõrvetada saanud ning liigoptimistlike investorite raha tuhaks põletanud. Kaudselt võib näiteks tuua ka eilse uudise, et kunagi komeedina taevasse sööstnud Cherry.ee tegevus lõpetatakse.

Paradoksaalsel kombel on need negatiivsed stsenaariumid mind idufirmade suhtes hoopis positiivsemaks muutnud. Kui põrumised panevad uued ettevõtjad oma riske ja plaane paremini läbi kaaluma, siis pole kiire kasvuga ettevõtetes midagi halba. Häid äriideid jagub ju ka edaspidi ning oleks kahju, kuid need seinte vahele kopitama jääksid.

Igaüks pääseb kasvule ligi

Lisaks meeldib mulle kasvav trend, et firmad otsivad oma kasvu rahastamiseks pangalaenudele alternatiivseid võimalusi. Rahaotsijaid ja -pakkujaid ühendavaid platvorme tekib nagu seeni pärast vihma ning see annab mõlemale poolele juurde valikuvabadust. Kui varem rahastasid idufirmade asutajate lennukaid ideid vaid suured äriinglid ja meeskonna sõbrad-tuttavad, siis nüüd pääseb sellele maailmale ligi põhimõtteliselt igaüks. Tõenäoliselt jääb see mõneks ajaks siiski veel asjaarmastajate mänguplatsiks, kuid ajapikku võib huvi pakkuda ka oluliselt laiemale ringile.

Küllaltki konservatiivse investorina ootan ka seda, et regulatsioonid jõuavad arengule järele ning mängureeglid pannakse selgemalt paika. Kindlust annaks juurde ka investorite kogemused, kes selliste võimalustega juba kätt proovivad.

Valik laieneb

Seega, ma ei kiirusta veel oma rahaga idufirmade börsile või muudesse platvormidesse kauplema. Samal ajal annan endale aru, et võin oma konservatiivsusega nii mõnestki rongist maha jääda. Olen aga viimasel ajal uutele võimalustele üha avatum ning tervitan kõiki algatusi, mis aitavad Eesti inimestel oma raha kasvatada. Hea on ka see, et erineva profiiliga investorid saavad valida üha laieneva spektriga instrumentide vahel. Olgu selleks siis üürikinnisvara, laenud, osalus idufirmas või hoopis pensioniühistus.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. May 2016, 16:00
Otsi:

Ava täpsem otsing