Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasa pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Sulge Tutvustus

Investor Toomas: tegin õigesti, et müüsin Apple’it

08. september 2016, 07:00
Apple'i tegevjuht Tim Cook tutvustamas uut iPhone 7.
http://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160908/INVESTOR/160909769/AR/0/AR-160909769.jpg

Eile toimunud Apple’i üritusel tutvustas firma uut nutikella ja iPhone’i mudelit. Kumbki toode ei pannud minu südant kiiremini põksuma ning ma usun, et suur hulk inimesi tundis sama.

Eilne üritus kinnitab minu hinnangul juuli lõpus vastu võetud otsust müüa osa Apple’i aktsiaid.

Esiteks räägiks veidi üritusest. Apple tutvustas vaid kaht uut toodet ja selle peale kulus kaks tundi. Juba poole peal olin ma väsinud ja ausalt öeldes oleks võinud kõike seda pärast kuskilt kokkuvõttest lugeda. Kunagi põnevad ja laetud õhkkonnaga üritused on veninud pikaks ning on nüüd täis teiste firmade insenere, kes tutvustavad rakendusi, mis mulle ausalt öeldes korda ei lähe.

See üritus peaks olema ikka eelkõige iPhone’i-keskne, kuid laval nägime lausa kolme erineva mängufirma inimesi promomas igaüks enda toodet. Paistab, et üldiselt on iPhone’il puudus suurtest uuendustest, mistõttu minnakse marginaalselt uuenduslike asjadega liiga detailidesse, et tõestada, kui hea see uuendus ikkagi on. Ehk on see lihtsalt küpseks saanud tootele iseloomulik joon...

Konkurentidele jõuti järele, mitte ei mindud mööda

Aga seadmetest. Apple Watch on nüüd GPSiga, mis teeb selle sportlikele inimestele märgatavalt praktilisemaks. Kui veel veekindlus välja jätta, siis ülejäänud täiendused on suhteliselt väiksed. Kella Achilleuse kand on endiselt aku. Apple ei maininud kordagi kella akut, millest saab vaid järeldada, et see peab endiselt vaid päeva vastu. Kuigi mõningate omaduste poolest on tõesti tegu laheda tootega, siis tehnoloogia pole endiselt sealmaal, et paneks kellale tormi jooksma ja teeks sellest Apple’ile olulist käivet genereeriva toote.

iPhone’i osas olen veidi optimistlikum. Esiteks on välimus kenam - musta läikiva tagaosaga versioon on väga pilkupüüdev. Kuid paraku on tegu 2014. aasta disaini kerge uuendusega. Apple vaid parandas selle “vuugivahede” koleduse, millele inimesed kaks aastat tagasi tähelepanu juhtisid.

Kaks uut värvilahendust (mõlemad mustad) kindlasti meelitavad hulga inimesi oma senist telefoni välja vahetama. Palju räägitud kõrvaklapiauk on läinud ning mina selles probleemi ei näe.

iPhone 7 Plusil on fantastiline uus kaamera, mis kahtluseta saab nutitelefonide kaamerate uueks standardiks. Lisaks välimusele ja kaamerale on uuendatud sisu, lisatud üks kõlar telefoni ülaossa ning telefon on nüüd veekindel. Paraku aitavad kõik need uuendused, välja arvatud kaamera, Apple’it konkurentidele järele, mitte ei vii neist mööda.

Nõiaring jätkub

Ning lõpetuseks räägime aktsiast. Päeva lõpuks kallines Apple’i aktsia vaid 0,63%, 108,38 dollarini, mis näitab, et laias laastus sellist üritust investorid ootasidki. Eilse üritusega seonduv oli ammu aktsiasse sisse hinnatud ja see oli ka üks põhjusi, miks ma juuli lõpus müüsin kolmandiku enda Apple’i väärtpaberitest.

Kindlasti müüb Apple rohkelt uusi iPhone’e, kuid ma pole kindel, kas nad suudavad lüüa iPhone 6 ja 6 Plusi müüginumbreid. Ma oleks väga üllatunud. Ja nüüd on firmal jälle pinge peal teha midagi erakordset järgmiseks aastaks, kui iPhone tähistab enda 10. sünnipäeva, ning nõiaring jätkub. Praegu ma pigem olen valmis oma positsiooni Apple’is veelgi vähendama, mitte suurendama.

Võib-olla telefoni ma siiski ostan. Pole veel otsustanud.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. September 2016, 07:14
Otsi:

Ava täpsem otsing