Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasa pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Sulge Tutvustus

Investor Toomas: ehmatus, mis võib panna aktsiaid müüma

06. oktoober 2016, 14:15
Investor Toomas
http://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20161006/INVESTOR/161009847/AR/0/AR-161009847.jpg

Mulle meeldib endast targemaid kuulata ja teada saada, mis nõu neil anda on. Majandusalal on vähesed targemad Nobeli preemia laureaadist Robert Shillerist, kelle loodud suhtarv on tõusnud tasemele, mis viitab uue krahhi saabumisele. Kas peaks Shilleri suhtarvu ennustusse tõsiselt suhtuma ja hakkama aktsiaid müüma?

Esmapilgul ei tundu see üldse rumal mõte, sest Shilleri senine resümee on muljetavaldav. Shiller sai maailmakuulsaks aastal 2000, kui avaldas raamatu "Irrational Exuberance", milles väitis, et USA aktsiaturul on spekulatiivne mull. Tema ajastus oli ideaalne, sest raamatu ilmudes vallutasid aktsiaturud tipu ning seejärel kukkusid kokku.

2005. aastal ilmus raamatu uus täiendatud trükk, milles Shiller väitis, et USA kinnisvaraturg on suures mullis. Me kõik teame, mis sellele järgnes. Nende prognooside tõttu leidis Shiller palju kajastust ja järgijaid ning tema aktsiaturu hindamise meetod suurt populaarsust.

Häda on selles, et tema suhtarv on taas tõusnud sedavõrd kõrgele, et aktsiaturge peaks ees ootama krahh. Ajaloos on Shilleri suhtarv olnud praegusest tasemest kõrgemal vaid kolmel korral - 1929. aasta mustal teisipäeval, netimulliajastul ja enne viimast finantskriisi.

Sinu tellimus on lõppenud.

Sul pole veel Äripäeva tellimust?

või Loe Äripäeva tutvumishinnaga 1 euro nädalas
Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. October 2016, 14:21
Otsi:

Ava täpsem otsing