Afgaanid ostavad Hiiumaa piimatööstuse

16. märts 1998, 00:00

Hiiumaa Piima täpset müügihinda ei nõustunud pooled enne lepingute lõplikku vormistamist ütlema, teada on vaid, et hind on 2--3 miljonit krooni.

Lacto president Yaqub Haidary ei soovinud kommenteerida, mis saab Hiiumaa tööstusest edaspidi. «Igal juhul jätkame seal juustu tootmist ja kaalume võimalust hakata mandrilt saarele piima vedama,» ütles Haidray mõni aeg tagasi.

Lactoga tuleb veel mõned nüansid kooskõlastada ja siis on lepingu vormistamine päevade küsimus, ütles Hiiumaa Piima pankrotihaldur Aivar Leismann. Seni kontrollib Lacto Hiiumaal tootmist rendilepingu alusel.

TÜ Hiiumaa Piim tegevdirektor Üllar Laid kinnitas, et Lacto plaan Hiiumaa tehas osta on kindel ja sellest ei saa enam taganeda. «Viimased paar kuud on tehas olnud Lacto käes rendil,» lausus ta.

ASi Lacto peadirektori Voldemar Lapini sõnul on tööstus juba sama hästi kui Lacto omanduses. Täpsemalt ei soovinud Lapin Lacto plaane seoses Hiiumaa tööstusega kommenteerida.

Hiiumaa piimatööstuse põhimure on tooraine nappus, ütles Üllar Laid. «Kuna vahepeal oli piimaraha maksmisega raskusi, siis on tootjad tööstuse vastu usalduse kaotanud,» rääkis ta. Praeguseks on tema väitel suurem osa piimarahast tootjatele välja makstud.

Lapini sõnul on mandrilt saarele piima vedamine võimalik, ent sellise ettevõtmise tasuvuse peale pole Lacto veel mõelnud.

Varem on Hiiumaa Piima ostmist kaalunud nii Ühinenud Meiereid kui ka Tallinna piimatööstus. Ostust loobusid nad sellepärast, et saarel napib toorainet ning tööstus vajab suuri investeeringuid. Mandrilt saarele piima vedamist ei pea kumbki ettevõte mõttekaks.

Hiiumaa ainus piimatöötleja pankrotistus eelmise aasta septembris. Kuna ettevõttega on seotud kõik saare piimatootjad, annab ta kaudselt tööd ligi kümnendikule Hiiumaa elanikkonnast.

Hiiumaa Piim toodab praegu umbes 15 tonni juustu kuus ja töötab vaid üle päeva. Ettevõte töötab nullkasumiga ja tema käive on umbes miljon krooni kuus.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing