Venemaa finantsoligarhia koondab varasid

27. august 1998, 00:00

Kolme panga -- Oneximbanki, Menatepi ja Mosti -- ühendus viib kokku Nõukogude Liidu lagunemise järel tekkinud mõjusate finantsmajanduslike gruppide juhid.

Oneximbanki kaudu Vladimir Potanini, kellel on huvid meedias, kaevandustes ja telekommunikatsioonides, Menatepi poolt Mihhail Khodorovski, kes on Venemaa suuruselt teise naftakompanii Jukos juht ning Most Banki Vladimir Gusinski, kelle impeerium on keskendunud meediale.

Pankade ühendamine tuleb mõnevõrra ootamatult, sest veel möödunud aastal olid Gusinski ja Potanin kibedad rivaalid Venemaa telesidekompanii Svjazinvest erastamisel. Võitjaks jäi Potanin, keda Gusinski süüdistas ebaausas kokkumängus oma toetajatega Venemaa valitsuses.

Pankade esindajate sõnul tingis ühinemisotsuse Venemaa süvenev finantskriis.

Pangad on sattunud tugeva surve alla, sest paljudel on suured valuutakohustused, samas kui nende rublaaktivate väärtus on langenud ning raha on kinni lühiajalistes rublavõlakirjades.

Pangad on välismaalt võtnud valuutalaene ning maksnud Vene aktsiate ja riigiobligatsioonidega. Nüüd, kus aktsiate ja võlakirjade kursid on järsult langenud, ei suudeta enam oma kohustusi täita. Venemaa kommertspankadel tulnuks septembrist novembrini intressideks ära maksta 500 miljonit dollarit.

Kolme panga ühinemise käigus tekkiv suurpank tõuseb 47 miljardit rubla ehk 6,7 miljardi dollarilise bilansimahuga teisele kohale riigi omanduses oleva Sberbanki järel.

Ühe pangandusanalüütiku sõnul oli eesmärgiks luua pank, mis oleks pankrotti minekuks liiga suur ning võiks seega loota riigi toetusele.

Pangad ise sellega ei nõustu, väites, et eesmärgiks on luua lääne stiilis suurpank, kus arvepidamine lähtub rahvusvaheliselt tunnustatud raamatupidamisreeglitest.

Ühinemisplaanidest teatasid ka Natsionalnõi Reservbank ja Inkombank. Inkombank oli koos SBS Agroga esimesi panku, mis oma valuutakohustuste täitmisel raskustesse sattus. Analüütikute sõnul ületavad Inkombanki kahjumid neljakordselt panga 2,4 miljardi rubla (300 miljonit dollarit) suuruse omakapitali.

Raadiojaama Ehho Moskvõ andmeil on ühinemise peamiseks toetajaks Gazprom, kellel on mõlemas pangas arvestatav osalus.

Ühinevad pangad moodustavad finantsoligarhiale kuuluvatest varadest vaid ühe osa.

Menatep on osa finantsmajanduslikust grupist Rosprom, mis kontrollib naftakompaniid Jukos, Oneximbank on osa Interrosi grupist, kuhu kuulub ka suuruselt viies naftakompanii Sidanko. Most Banki ümber moodustunud Most grupil on tütarettevõte Most Oil, millel on Moskva linnavalitsusega kahasse pealinnas tanklaketti rajav ühisettevõte Moscow Fuel.

«Muudatused kütusesektoris on võimalikud, kuid mitte lähitulevikus,» ütles UCB Flemingsi analüütik Vladimir Nosov.

Viimased katsed naftakompaniisid ühendada pole edukad olnud. Jukose plaan Sibneftiga ühineda on tänaseks maha maetud. FT-DI-WP-REUTERS-ÄP

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing