Maksukärbe poliitikutele vastukarva

Andres Reimer 12. jaanuar 2001, 00:00

Mõõdukad tõrjuvad idee maksu alandamisest tagasi, sest peavad seda ohtlikuks kohalikele omavalitsustele, ütles riigikogu Mõõdukate fraktsiooni esimees Marju Lauristin.

?Üksikisiku tulumaksu alandamist pole praeguses koalitsioonileppes,? rääkis Lauristin. ?Seda tasuks käsitleda järgmiste valimiste kontekstis uue koalitsioonileppe arutelul.?

Käimasolev eurointegratsioon ja haldusreform toovad kaasa kulude kasvu, mis ei võimalda tulubaasi vähendada, selgitas Lauristin.

Ettevõtete vabastamine tulumaksust tõi Lauristini sõnul esile raskused eelarve täitmisel. Kohalikud omavalitsused, kes saavad üksikisiku tulumaksust 54 protsenti, sattuksid tema hinnangul maksukärpe tõttu raskustesse.

?Eestis ei jätku praegu raha ega mõistust,? lisas Lauristin. ?Ei maksaks vähemalt rahapuudust suurendada.?

Haldusreformi büroo juhataja Väino Sarneti sõnul vajaks Reformierakonna idee alandada haldusreformi lõppedes üksikisiku tulumaksu 20 protsendini veel läbimõtlemist.

?Maksude alandamise juures peab mõtlema, kas makroökonoomiline stabiilsus kannatab selle välja, kas me ei kahjusta sellega mingit muud küsimust,? lausus Sarnet. Tema sõnul oleks maksu alandamine efektiivne lühiajaliselt.

Reformierakonna kavatsus üksikisiku tulumaksu kärpida võib teostuda alles pärast haldusreformi läbiviimist, sest praegu käiks maksu alandamine omavalitsustele üle jõu, ütles riigikogu rahanduskomisjoni esimees Kalle Jürgenson, kes on Isamaaliidu liige.

?Täna puudub kohalikel omavalitsustel oluline teovõimelisuse kriteerium ? võime investeeringuteks, mistõttu saab makse alandada alles pärast investeerimis- ja sotsiaaltoetuse raha üleandmist neile,? ütles Jürgenson.

Suurim opositsioonijõud Keskerakond ei toeta maksukärbet, sest näeb selles ohtu riigieelarvele ja väikese sissetulekuga inimestele, ütles Liina Tõnisson Keskfraktsioonist.

Reformierakonna algatus on suurepärane populistlik valimistrikk, sest reeglina tahavad inimesed vähem makse maksta, ütles Tõnisson. ?Tuletan Reformierakonnale meelde, et valimised toimuvad alles kahe aasta pärast,? lausus ta.

Ka riigikogu Rahvaliidu fraktsiooni ja rahanduskomisjoni liige Jaanus Männik ütles füüsilise isiku tulumaksu vähendamist kommenteerides, et mõistlik tegu see küll ei oleks. Tulumaksmäärad ei ole Eestis nii kõrged, et oleks vajadust nende alandamise järele, rääkis Männik. Riik peab oma kohuste täitmiseks tulusid koguma ja praegu neid tulusid tikub enne vähe kui palju olema.

Kolmapäeva õhtul edastas Reformierakond avalduse, mille kohaselt taotleb erakond tänavu kohalike omavalituste investeeringute ning sotsiaaltoetuste üleandmist riigieelarvest kohalikele omavalitsustele ja üksikisiku tulumaksu alandamist 20 protsendini.

Maksu alandamiseks soovib Reformierakond muu hulgas läbi viia avaliku teenistuse reformi, kõrvaldades topeltkompensatsioonid, vähendades ametnikele makstavaid hüvitisi ja muutes paindlikumaks töösuhted avalikus sektoris ja tööseadustikus.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing