Eesti meister peresõbralikkuses: Eesti Post

Sulev Oll 01. juuni 2001, 00:00

Äripäeva ning Pere ja Kodu ankeetküsitluses sai Eesti Post 66,5 punkti, samal ajal kui ettevõtete keskmine punktisumma oli peaaegu poole väiksem. Kokku osales konkursil 161 Eesti firmat.

4300 töötaja ja rohkem kui 600 struktuuriüksusega suurettevõttele tõid muu hulgas võidu töötajate avalik tunnustamine, palga tõstmine, rahaline toetus ja kingituste tegemine.

Eesti Post ületas keskmist näitajat nii koolituse (Eesti Post 5,0, keskmine 4,32), avaliku tunnustuse (3,0 ? 1,79) ja preemia (3,0 ? 2,39), eriti aga palgatõusu suhtes (5,0 ? 2,83). Ka võimaldatakse ettevõtte töötajatele kuni ühenädalast tasulist lisapuhkust, millega firma eristub paljude teiste ettevõtete seast.

?Kokkuvõttes suhtub Eesti Post oma töötajatesse ja nende pereliikmetesse paremini, kui see on keskmises Eesti firmas kombeks,? ütles küsitluse metoodika koostaja ja tulemuste analüüsija psühholoog Aleksander Pulver.

Kõik firma töötajad peresõbralikkuse tiitliga siiski rahul pole. ?Eesti Post on inimvaenulik ettevõte, kus lihttöötajate tööst lugu ei peeta,? väitis töö säilitamise huvides tundmatuks jääda soovinud postitöötaja Lääne-Virumaalt. ?Parimagi tahtmise juures ei saa selle firma kohta sõbralikke sõnu leida, kus operaator kuus alla 2500 krooni kätte saab.?

Postitöötaja kinnitusel on palk tõusmise asemel mõnel juhul koguni vähenenud. ?See võtab viimasegi töötuju ära,? ütles mitme töötajaga sidejaoskonna ametnik.

Ettevõtte peadirektori Tarmo-Jaan Tõeleidi sõnul võib palga vähenemist tõepoolest ette tulla.

?Rakendame tulemuspalka ja see tähendab, et palk sõltub eelnenud perioodi töötulemustest,? rääkis ta. ?Palk võib alaneda tuntavalt, sest igal palgagrupil on viis astet ja astmeti erineb palk 8% võrra.?

Teiseks palga alanemise põhjuseks võib, eriti kirjakandjail, olla töökoormuse vähenemine.

Samal ajal võib heade töötulemuste eest saada isegi kuni kolme kuupalga suurust preemiat, tavaliselt piirdub preemia suurus siiski 1,5 kuupalgaga.

Rahaline preemia (5000 krooni) on ka kutsemeisterlikkuse võistluse võitjale.

Oma töötajate eest hoolitseva firma mainet kinnitasid ka mitmed küsitletud sidetöötajad. ?Olen Eesti Posti kui tööandjaga rahul,? kinnitas Ahja sidejaoskonna töötaja. ?Koolitusi korraldatakse, preemiat makstakse ja ka matusetoetust.?

Oma rahulolu väljendas ka postitöötaja Järvamaalt Aravetelt. ?Hea on kodu lähedal tööl käia ja kus sa maal ikka tööd saad,? rääkis ta. ?Tean, et keegi sai hea töö eest ka preemiat, ja mingi kindlustus pidi olema ka tehtud.?

Tarmo-Jaan Tõeleidi väitel pole tegemist siiski ?mingi kindlustusega?, vaid kõik töötajad on kindlustatud õnnetusjuhtumite vastu.

Tõeleid tunnistas, et aastaid tagasi, kui kindlustamisega algust tehti, eelistanuks mitmed töötajad kindlustuse asemel kindlasti palgatõusu. Nüüd ollakse aga kindlustusega rahul.

Äripäeva ning Pere ja Kodu konkursile saadetud ankeedist selgub, et Eesti Post annab ka kingitusi või rahalisi toetusi, toetades abiellumise ning lapse sünni puhul kaks korda, lapse esimesse klassi minekul aga isegi viis korda keskmisest sagedamini.

Aleksander Pulveri hinnangul eristub ettevõte ka selle poolest, et märgitakse ära töötajate perekondlikke sündmusi, mida teistest firmades tavaliselt ei tehta.

Pulveri andmetel on ka väikelastega emadele ja isadele pakutavad soodustused selgelt paremad kui teistest firmades, mistõttu väikelastega emadel ja isadel on lihtsam sobitada tööd ning pereelu. Ka võimaldab ettevõte noortel emadel käia töölt ära last toitmas, paljudes firmades seda võimalust kasutada ei saa.

Samas polnud Eesti Posti nende küsitluses osalenute seas, kes võimaldasid erinevas vormis rahalist toetust lapsehoolduspuhkuse ajal.

Samuti ei maksta lisatoetust kuni 12aastaste laste vanematele seadusega ette nähtud lisapuhkuse päevade kasutamise korral, selle toetuse mittemaksmine on Eesti ettevõtete puhul aga üsna tavaline.

Tarmo-Jaan Tõeleidi sõnul otsib firma vaatamata peresõbralikema ettevõtte konkursi võidule uusi võimalusi töötajate eest hoolitsemiseks. Vähiliiduga peetakse läbirääkimisi mobiilse mammograafi muretsemiseks. ?Need inimesed maal, kelle tervist mammograafiga kontrollima sõidetakse, on meie inimesed,? sõnas Tõeleid.

___________________________________________

___________________________________________

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:09
Otsi:

Ava täpsem otsing