Majanduse kasv ohus

Inge Rumessen 06. juuli 2001, 00:00

?Impordi kasvu alla 2protsendiline kasv teeb pessimistlikuks,? ütles majandusministeeriumi majandusarengu osakonna juhataja Maria Hinrikus. Eile avaldatud väliskaubandusstatistika järgi langes impordi kasv 24 protsendipunktilt aprillis 1,7-le mais.

Ainult maikuu numbreid vaadates on selge, et langus on tingitud töötluskaupade impordi vähenemisest 27 protsendi võrra eelmise aastaga võrreldes. Masinate ja seadmete import on vähenenud ligi 14 protsenti, mis viitab suurele kõikumisele selles sektoris.

Impordi kasvu pidurdumine sellel aastal on ka üks peamisi Eesti majanduse riskifaktoreid, märgiti eile rahandus- ja majandusministeeriumi tutvustatud Eesti majanduse I kvartali ülevaates.

Trigon Marketsi peaanalüütiku Toomas Reisenbuki sõnul on impordi kasvu peatumine seotud allhankesektoriga, peamiselt Elcoteqiga.

?Masinate ja seadmete eksport oli mais suhteliselt tugev ja kuigi eksport-import on selles harus hästi tihedalt omavahel seotud, ei lange nad tingimata samasse kalendrikuusse,? selgitas Reisenbuk. ?Selle põhjal võib oletada, et juuni masinate ja seadmete eksport tuleb nõrk.?

Midagi positiivset Reisenbuk sellises arengus ei näe. ?Pigem on nii, et üksikute ettevõtete mõju, eriti Elcoteqi mõju nendele numbritele on väga suur ja see, kas nad näitavad oma eksporti ja importi ühes ja samas kuus või natuke erinevalt, paneb kuu numbrid väga kõikuma.?

Kuna riigiti on kõige rohkem, lausa kolm korda, vähenenud import Hiinast, võib tõenäoliseks pidada Elcoteqi kaubakäibe mõju impordile. Seda pidas võimalikuks ka Maria Hinrikus. ?Kaubagrupid ja riigid viitavad sellele,? sõnas Hinrikus. ?Suured ettevõtted mõjutavad pilti väga palju ja kuigi allhanked on vähe kõikuvad, on neist lisanduv väärtus mõjutatav suuresti nende hinnapoliitikast.?

Peaministri majandusnõunik Kersti Kaljulaid prognoosis, et kuna majanduskasvu numbrid on kõrged, aga varud kasvanud, siis võib impordi kasvu aeglustumises näha ohtu majanduse kasvukiiruse aeglustumisele. Selles suunas vihjavad ka märgid väliskeskkonnast.

Ekspordi tugevete kasvunumbrite juures on samuti mitmeid küsitavusi, sest need sisaldavad ka hindade tõusu, mis kokkuvõttes sunnivad analüütikuid ettevaatlikkusele.

Ekspordi kasvutempo kogu aasta baasil võib langeda aasta teisel poolel 10-15 protsendini, prognoosis Trigon Marketsi peaanalüütik Toomas Reisenbuk.

Analüütiku hinnangul kaldub suund jätkuvalt traditsioonilise ekspordi (kogu eksport miinus masinad ja seadmed) kasvutempo aeglustumise suunas.

?Ilmselt enamus ootab aasta baasil 20?25protsendilise kasvu stabiliseerumist sellel tasemel. Risk on siiski langusel ja palju sõltub sellest, mis toimub Elcoteqis,? ütles Reisenbuk.

Reisenbuki sõnul pole me veel jõudnud faasi, kus ekspordi kasvu aeglustumisel oleks drastiline mõju. ?Kui aga nõudlus nende toodete järgi Euroopas ja mujal maailmas ei hakka tõusma, siis tuleb ühel hetkel astuda drastilisemaid samme, mis oleks kindlasti majandusele negatiivne,? ennustas Reisenbuk.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:42
Otsi:

Ava täpsem otsing