Huvisid kaitstakse köie tantsija osavusega

Viive Aasma 27. august 2001, 00:00

Laialdased isiklikud sõprussidemed huvigruppide ja poliitiliste otsustajate vahel võivad toimida kui kahe teraga mõõk ? soojad suhted on ka oponentidel. Eestis edukas olemine nõuab lisaoskust seista oma huvide eest äärmiselt delikaatselt, sest väikeses ühiskonnas tuleb suure tõenäosusega samade tegusate inimestega korduvalt rindejoonte erinevatel pooltel kokku saada. Otsustustasandiga ollakse kooli­, maleva- või klubikaaslased, suvilanaabrid, vahel ehk sugulasedki.

Kui mujal maailmas on olemas äriühinguid, kelle põhitegevusalaks ongi seadusandlik lobitöö, siis Eestis on puudunud selliste struktuuride järele vajadus. Võib oletada, et kohalikes poliitilistes mõjutusmängudes on seetõttu vaeslapse ossa jäänud Eesti ühiskonda väljastpoolt sisenenud isikud. Vähemalt esialgu.

Parteide kaasamine huvigruppide eesmärkide saavutamiseks on lobitöös laialt levinud. Ei ole saladus, et grupid toetavad rahaliselt või muul viisil valimiskampaaniaid, mõnda kindlat parteid või võimaluste maksimeerimiseks koguni kõiki erakondi erinevas mahus korraga.

Koos ühiskonna arenguga tervikuna hakkab lobitegevus üha enam koonduma organisatsioonidesse. Kõige paremini on oma huvide kaitseks tänases Eestis organiseerunud ettevõtjad: Eesti Väikeettevõtete Assotsiatsioon, Suurettevõtete Assotsiatsioon, Tööstuse ja Tööandjate Keskliit ning Kaubandus-Tööstuskoda. Kuna suuremate huvigruppide sees võib esineda huvide põrkumist, jätavad tarmukamad endale erihuvide kaitseks võimaluse koputada ka otse parlamendi tagauksele.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:08
Otsi:

Ava täpsem otsing