Pühapäev 4. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Investorid madalseisust hoolimata aktiivsed

Inge Rumessen 29. august 2001, 00:00

Lühiajaliste investorite üheks lemmikuks on kujunenud indeksifutuurid, võimaldades võtta nii lühikese kui ka pika positsiooni ning mängida turu langusele või tõusule isegi ühe kauplemispäeva lõikes.

Kuigi nendega kauplemine eeldab maaklerite sõnul väga põhjalikku turujälgimist ja aktiivsust, on vastavalt riskiastmele ka teenimisvõimalused suuremad.

Kuna turu ajastamine on raske, kui mitte öelda et võimatu, siis parima tulemuse saamiseks on pikaajalised investorid hakanud Hansapanga väärtpaberite kauplemisjuhi Mattias-Silvester Mustoneni sõnul teadlikult kasutama cost average meetodit, kogudes positsioone mingi aja jooksul sõltumata aktsia hetke turuhinnast.

?Kuigi hetkel on turuhind nende keskmisest hinnast madalam, ei näe nad pikaajaliselt selles probleemi, sest akumuleerimine on toimunud teadlikult ning finantsvara on valitud hoolikalt,? selgitas Mustonen. ?Loomulikult on spekulandid realiseerinud suuri kahjumeid või akumuleerinud endale väikeste TMT-firmade aktsiad, mille väljavaated on segased.?

Suhteliselt suur hindade päevasisene kõikumine hoiab Soome aktsiaturud endiselt populaarsed ning on sinna kauplema viinud suurema osa aktiivsematest investoritest. Helsingi eelisteks USA turgude ees on maakleri hinnangul päevane kauplemisperiood, väiksem valuutarisk. Samuti on kaubeldavad ettevõtted, nagu Nokia ja Elcoteq, käegakatsutavamad.

Välisaktsiatest on enimkaubeldavad Soome ja Rootsi tehnoloogiafirmad, nagu Nokia, Ericsson, Elcoteq, Sonera, Framfab, Jot Automation. Samuti erinevate Nasdaqil noteeritud TMT-firmade aktsiad, nagu Exodus Communications, Global Crossing ning Nasdaqi indeksaktsia QQQ.

Mustoneni kinnitusel võtavad investorid aeg-ajalt ka lühemaajalisi positsioone Vene aktsiaturul, seda eeskätt naftafirmades, nagu Yukos, Surgutneftegaz, Lukoil ja energiasektorist RAOES ning Mosenergo.

Samas on tehnoloogia aktsiate halb seis investorite huvi laiendanud ka ?vana majanduse? ettevõtete vastu, mistõttu uute investeeringute ajaline pikkus on välisaktsiatesse oluliselt pikenenud.

?Üksikute aktsiatega kauplemise kõrval püütakse jälgida ka kauplemist majandussektorite lõikes, nagu nafta, farmaatsia, kaubandus, finants,? ütles Hansapanga raha ja kapitaliturgude maakler Märt Helmja.

Kuigi pikemaajalises perspektiivis on hinnatasemed vägagi atraktiivsed, ei julge investorid globaalse majanduse jahtumise valguses siiski veel tormakalt aktsiaoste sooritada.

?Maailmamajandus käib suhteliselt hõredal jääl ning võtmeküsimuseks jääb USA majanduse käekäik,? ütles Mustonen. ?Juhul kui USA tarbija jätkab kulutamist endises vaimus, võiks oodata majanduslanguse ohu äralangemist järgmise aasta teises kvartalis ning sellest johtuvalt turgude positiivsemat käitumist selle aasta lõpupoole või järgmise aasta algul.?

Investeermispanga LHV välisbörside maakleri Kristjan Lepiku kinnitusel on võrreldes näiteks kevadise seisuga kasvanud investorite teadlikkus USA turu suhtes. ?Ühendriikides börsipäeval enimkaubeldud aktsiad on ka sageli LHV Directis antud päeval enimkaubeldud.? Lepiku hinnangul on tõenäoline, et aasta lõpuks saavutab investeerimispank 5000 kasutaja piiri.

Hansapanga väärtpaberite kauplemisjuhi hinnangul moodustavad suhteliselt suure osakaalu portfellides siiski ka Baltimaade aktsiad, kust loodetakse saada head tootlust 3?5 aasta pärast. Pärast Euroopa Liiduga ühinemist peaksid konvergentsi ehk ühtlustumise tulemusel aktsiate hinnad oluliselt tõusma.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing