Pühapäev 19. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Kuld ajaloo kindlaim investeering

Tõnis Oja 21. september 2001, 00:00

Üks paremaid vara säilitamise vahendeid pika perioodi vältel on kuld. Kuld sobib investeerimiseks hästi, sest tal on mitmeid raha funktsioone. Kulda saab kergesti transportida, selle kaal on heaks väärtuse mõõduks. Kuld ei hävine, see on suhteliselt haruldane ning seda ei saa kunstlikult valmistuda. Kuld on kergesti identifitseeritav ning maksevahendina aktsepteeritav üle maailma.

Kulla eelis teiste investeerimisvahendite ees on selle väga kõrge likviidsus. Kollase metalliga on võimalik kaubelda 24 tundi ööpäevas peaaegu igal pool maailmas. Kahjuks on üks väheseid erandeid Eesti, kus kuld ei ole likviidne ehk rahaks vahetatav.

Investeerimiseks sobivad kuldmündid ja kullakangid prooviga üle 995 (kulla sisaldus 99,5 ja rohkem). Mõnes Aasia riigis on populaarseteks investeerimisvahenditeks ka kuldehted prooviga 750 (18 karaati).

Kull hinda väljendatakse tavaliselt dollarites Trooja untsi kohta (üks unts võrdub 31,103 g).

Kuld on läbi aegade olnud populaarne kaitse inflatsiooni, valuutakursi kõikumiste ja suuremate vapustuste vastu (sõjad, suured finants- ja majanduskriisid jne). Vahetult pärast terrorirünnakut Maailma Kaubanduskeskusele hakkas kulla hind kiiresti kerkima. Võrreldes rünnakueelse perioodiga on väärismetalli hind praegu üle 5 protsendi kõrgem.

Viimastel aastatel on kulla hind olnud langustrendis, sest üldine inflatsioonitase on madal ning dollari kurss on järsult tõusnud. Kulla hinda on langetanud ka asjaolu, et mitme riigi keskpank on viimastel aastatel osa kullareservist müünud. Keskpangad ja Maailmapank omavad umbes kolmandiku kogu ajaloo vältel kaevandatud kullast.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing