Nafta hind kukkus eile maailmaturul järsult

Tõnis Oja 25. september 2001, 00:00

Toornafta novembrilepingute hind Rahvusvahelisel Naftabörsil Londonis langes eile õhtul kella viieks 3,74 dollari ehk 15 protsendi võrra 21,70 dollarini barrel. Nii madal oli nafta hind viimati 2000. aasta aprillis.

Hiljem nafta hind stabiliseerus mõnevõrra, kuid ikkagi oli see 3,4 dollarit ehk 13 protsenti madalam kui reedel.

11. septembril USAs toimunud terrorirünnaku tagajärjel 31 dollarini barrel kerkinud nafta hind on nüüdseks langenud juba kuus päeva järjest. Kokku on nafta hind langenud selle aja jooksul rohkem kui 8 dollarit ehk peaaegu 30 protsenti.

Maaklerite sõnul müüsid eile naftat agressiivselt riskifondid ja naftakompaniid, kes olid eelmisel nädalal seda kokku ostnud. ?Kauplejad võtsid (möödunud nädalal) sõjapositsioone, uskudes, et naftaeksportijad võidakse kaasa haarata laiemasse konflikti,? lausus uudisteagentuurile Reuters Vitol SA kauplemisjuht Bob Finch. ?Nüüd aga näib, et tuleb tõenäoliselt mingi spetsiifiline sõjaline operatsioon,? lisas ta.

Ühendriikide vastu suunatud suitsiidirünnaku tagajärgede hindamisel alandatakse aga maailma naftanõudluse kasvuprognoose järjest madalamaks.

Homme Viinis toimuval ministrite kohtumisel ei suuda arvatavasti nafta hinna langusele mingeid vastusamme astuda ka Naftat Eksportivate Riikide Organisatsioon (OPEC).

Möödunud nädalal teatas Saudi Araabia naftaminister Ali-al-Naimi, et kartell järgib endiselt keskmist hinnasihti 22?25 dollarit barrel.

USA aeglustuv majanduskasv ning Washingtoni nõudmised Ühendriikide abistamiseks muudavad OPECi järsu naftatoodangu alandamise poliitika jätkamise raskeks. Naftakartell on sel aastal toodangut vähendanud kolm korda 23,2 miljoni barrelini ööpäevas. OPECi naftatoodangut jälgivate konsultantide esialgsel hinnangul tootsid kartelli liikmesriigid aga septembris 1,3?1,4 miljoni barreli võrra ametlikult kokkulepitud toodangust rohkem. Augustis oli ületootmine 900 000 barrelit ööpäevas. Kuu lõpuks võib see number kasvada. Näiteks Saudi Araabia laevakompanii tellis kohe pärast terrorirünnakut kolm supertankerit, mis on võimelised vedama 9 miljonit barrelit naftat.

Nafta hinna langusele on reageerinud ka naftasaaduste hulgihinnad Rotterdami sadamas. Pliivaba bensiini 95 hind oli eile võrreldes reedega 27,5 dollarit ehk 10 protsenti madalam. Tonn bensiini maksis reedese 250,5 dollari asemel eile 225 dollarit. Pärast terroriakti 11. septembril maksis tonn pliivaba bensiini 95 Rotterdamis 302,5 dollarit.

Langenud on ka diislikütuse hind.

Londonis asuv Globaalne Energeetikauuringute Agentuur prognoosis, et järgnevatel kuudel tekib nafta ületootmine. Prognoosis tugines agentuur arvamusele, et terrorirünnak põhjustab ülemaailmse majanduskriisi ning jahtuv majandus vähendab nõudlust nafta järele umbes 0,7 sel ja 0,3 järgmisel aastal.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing