Teisipäev 25. oktoober 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Kolhoosiehitajate vara ulatub miljonitesse

Peeter Raidla 04. oktoober 2001, 00:00

EKE Investi võib pidada edukaks investeerimisfirmaks. Viimase paari aastaga on rajatud Tallinnas Järvevana teele rajatud ärikeskus (OÜ Merix Consulting) ja 10korruseline büroohoone-elamu Tartu maanteel (AS Tornimäe Kinnisvara).

Tänavu loodi OÜ Senor Kinnisvara, mis hakkab 50aastase hoonestusõigusega rajama 300kohalist maa-alust parklat Tartu maantee läbimurde alla. Teispool läbimurret on aga ootamas juba omandatud 4000ruutmeetrine krunt, kuhu on plaanis ehitada Tallinna kõrgeim, 38 korrusega hoone.

Rääkimata juba olemasolevast kinnisvarast ? Liivalaia tänaval asuvast EKE ärihoonest, EKE Ärikeskusele kuuluvast paarist hektarist maast Maardu külje all koos väljaehitatud laokompleksiga ja aktsiate kontrollpakist ASis Desintegraator, millele omakorda kuulub 50protsendiline osalus ASis Famar-Desi ehk Eesti ühes suuremas ehitusmaterjalide müügiketis Ehitus ABC.

Pärnu EEK toodab puitplaati, millest valmib näiteks suur osa Standardi mööblist. Lisaks kuulub EKE Investile üle poole Värska sanatooriumi ja enam kui veerand Pärnus asuva Tervise sanatooriumi aktsiatest.

EKE Investi juhatuse esimees Rein Tiik põhjendab edu sellega, et kunagised KEKid olid uuendusmeelsed ning seal töötavad inimesed paremini tasustatud, mis tagab läbilöögi ka nüüd, uutes tingimustes.

Dividende on EKE Invest seni jaganud minimaalselt. ?Dividendide jagamine võib küll tore olla, kuid et midagi uut ehitada, on vaja pidevalt uusi investeeringuid,? selgitab Tiik investeerimisfirma senist taktikat. Tänase seisuga on EKE Investil 17 aktsionäri.

EKE Investi lätted ulatuvad omaaegse koondise Eesti Kolhoosiehitus ja tema järglase Eesti Külaehitus aegadesse. Erinevalt riigile kuulunud varast ei läinud omaaegsete KEKide ja nende moodustatud EKE vara erastamisele, vaid see kuulutati juba nende omandis olevaks. Osalused EKEs jaotati vastavalt KEKide panusele. Otsese ehitustegevusega ei tegele enam ükski KEKidest.

EKE Investi suurim aktsionär Harju KEK on seni säilitanud laia osanike ringi ? üle 470 aktsionäri, valdavalt endised kolhoosiehitajad. Harju KEKist on pungunud ka üks Eesti börsiettevõtteid, AS Harju Elekter, kus Harju KEKi ja tema suuremate eraisikust aktsionäride osalus ulatub kokku üle 50 protsendi.

Teist teed on arenenud Haapsalu KEK, kus käputäis investoreid eesotsas Koit Uusiga ostsid osalused kokku ning tegutsevad nüüd valdavalt ASi Uuemõisa Invest kaudu. Tõrva KEKi osalus on läinud samalaadselt firma Heelix Grupp kätte.

Pärnu, Põlva, Võru ja Paide KEK on püüdnud oma osalust EKE Investis hoida endisel tasemel ning nende areng on midagi Harju ja Haapsalu KEKi vahepealset ? omanike ring on küll oluliselt ahenenud, kuid jäänud siiski suhteliselt laiaks.

Küll on aga oma osalusest eri põhjustel loobunud näiteks omaaegsed Tartu, Jõgeva ja Kohtla-Järve KEK ning ka Aravete KETE, kus vara jaotati ära tütarfirmade vahel.

?Ilmselt oli iseseisvumisjanu nii suur, et see kaalus üle emafirma kooshoidmise mõttekuse,? arvab Rein Tiik.

KEKide kõrval on EKE Investis ka uusomanikke, näiteks EKE Investi nõukogu esimehe Jaan Kabini ja juhatuse esimehe Rein Tiigi firma Tabani Investeeringud, kes aktsiaid kokku ostes on tänaseks oma osaluselt juba kolmas aktsionär.

EKE Investi suurim aktsionär Harju KEK on püüdnud seni igal aastal ka dividende jagada. 2000. aasta majandustulemuste põhjal läks dividendi väljamaksmiseks 4 miljonit krooni. Samas aasta puhaskasum oli 35 miljonit krooni ning kokku on eelmiste perioodide jaotamata kasum enam kui 120 miljonit krooni.

Valdava osa kasumist moodustavad finantstulud tütar- ja sidusettevõtete aktsiatelt või osadelt. 2000. aasta kasumiaruande põhjal vastavalt 11,4 ja 17,6 miljonit krooni. Nagu öeldud, on Harju KEK suurim Harju Elektri aktsionär 31 protsendiga. Kokku kuulub Harju KEKile tütar- ja sidusettevõtete aktsiaid enam kui 90 miljoni krooni ulatuses. Harju KEKi enda aktsiakapital on 4 miljonit krooni.

Harju KEKi suuremate aktsionäride hulka kuuluvad ka Harju Elektri suuremad eraisikutest aktsionärid ? Lembit Kirsme, Endel Palla, Hans Palla, Jüri Kalmet ja Kalvi Schilf.

Harju KEKi juhatuse esimehe Madis Talgre sõnul võibki nende ettevõtet pidada kinnisvara ja investeeringutega tegelevaks firmaks. Jaotamata kasumi on Harju KEK valdavalt investeerinud. Praeguse seisuga on Harju KEKil üheksa tütarettevõtet. Otsesest ehitustegevusest loobuti aga juba 1998. aastal, mil müüdi maha sellega tegelenud Harju Ehitus.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:56
Otsi:

Ava täpsem otsing