Jõulupeo tulevärk tasub tellida firmast

Tarmo Riisenberg 29. november 2001, 00:00

Eesti Ilutulestike tegevdirektori Ain Sultsi sõnul on ilutulestiku tellimisel kõige olulisem arvestada sellega, et vajalike lubade ja kooskõlastuste ajamine võtab aega umbes kaks nädalat. ?Juhul kui klient on meile esitanud tellimiskirja, siis ajame me korda kõik vajalikud kooskõlastused nii kohaliku päästeameti, politseiprefektuuri kui ka omavalitsusega, kuid kokkuvõttes kulub selleks umbes kaks nädalat,? kinnitab Sults.

Tellimust esitades tasub ka varem valmis mõelda, kus ilutulestik peaks toimuma. Nii näiteks ei sobi ilutulestike korraldamiseks tihedalt asustatud paigad, sest inimestest vaba ohutsoon peab olema vähemalt 170 meetri raadiuses ümber ilutulestiku toimumise koha. Väiksemate maapealsete ilutulestike korral on ohtlik piirkond 20 meetri raadiuses ümber ilutulestiku toimumise koha.

Väiksemate, n-ö tsiviilkäibes lubatud ilutulestike ja rakettide puhul tuleb aga nende kasutamisel arvestada tootja poolt antud juhisteid.

Ruumis sees toimuva ilutulestiku korral tuleb selleks saada konkreetses ruumis tuleohutuse eest vastutava isiku nõusolek ilutulestiku korraldamiseks. Unustada ei tohiks ka seda, et tuleohu vältimiseks tuleb ruumi valvata ka pärast ilutulestiku lõppemist .

Loomulikult ei pääse ilutulestiku korraldamisel ka väljaminekutest. Eesti Ilutulestike tegevdirektori Ain Sultsi sõnul läheb keskmise suurusega ilutulestik maksma umbes 10 000 kuni 30 000 krooni, kuid ettevõtted on tellinud ka 100 000 kuni 200 000 kroonini maksnud vaatemänge. Kaugele maha ei jää ka eraisikud, nii on Eesti Ilutulestikelt tellitud näiteks 120 000 krooni maksnud tulevärk.

Enne ilutulestiku tellimist tasub tutvuda ka vastavate seadustega, sest erinevate pürotehniliste seadmete korral erinevad ka nõuded nende kasutamiseks. Lõhkematerjali seaduse kohaselt jaotatakse lõhkematerjalid ainete koguste, omaduste ja kasutusotstarbe järgi erinevatesse klassidesse, klasside kohaselt toimub ka pürotehniliste vahendite kasutamise lubamine. I klassi kuuluvad mänguilutulestikud (pürotehnilisi aineid võib toodetes olla kuni 3 grammi ja need ei tohi sisaldada paiskeainet) ning II klassi väikeilutulestikud (pürotehnilisi aineid võib toodetes olla kuni 50 grammi ja komplekttootes võib üldmass olla kuni 250 grammi). Just I ja II klassi ilutulestikke tohib ainsatena müüa jaemüügis.

Veel kuuluvad lõhkematerjali seaduse pädevuse alla III klassi ehk keskmised ilutulestikud (ühest osast koosnevad tooted kaaluga kuni 1200 g); IV klass suured ilutulestikud (püroainete üldmass tootes ei ole piirarud) ning T klassi ehk tehnilise otstarbega pürotehnilised tooted.

III, IV ja T klassi pürotehniliste toodete kasutamisel võib ilutulestikku korraldada Tehnilise Järelevalve Inspektsiooni antud ilutulestiku korraldamise luba omav asutus, füüsiline või juriidiline isik, kellel on ilutulestiku korraldamise eest vastutav isik ja tingimused pürotehniliste toodete hoidmiseks. Ilutulestiku tegemiseks IV klassi pürotehniliste toodetega peab olema ka pürotehnik.

Ilutulestiku korraldamise luba antakse tähtajatuna ja see kehtib seni, kuni muutub asutuse või isiku nimi, vahetub ilutulestiku korraldamise eest vastutav isik või esines ilutulestiku korraldamisel selliseid õigusaktide rikkumisi, mis tingivad loa kehtetuks tunnistamise.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing