Teisipäev 25. oktoober 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Betooni kuivamine mõjutab ehitustempot

Jarek Kurnitski 14. jaanuar 2004, 00:00

Enne põrandakatte paigaldamist tuleb veenduda, et niiskuse väljakuivamine alustarindist oleks jõudnud antud piirniiskuseni. Selleks tuleb mõõta niiskust objektil, sest kuivamise arvutuslik hindamine ei anna piisavalt täpset tulemust ? õhu temperatuur ja niiskus kõiguvad, arvutuse tulemus sõltub aga oluliselt sellest, milliseid väärtusi kasutati.

Niiskuse väljakuivatamise määr sõltub kasutatavate viimistlusmaterjalide vastupidavusest niiskusele. Kõige kuivemat aluspinda, umbes 80protsendilist suhtelist niiskust betooni pindmises kihis, nõuavad puitmaterjalid. Üldkasutatavate põrandakatteliimide, linoleum- ja plastkatete puhul soovitavad valmistajad reeglina 85% suhtelist niiskust, mille järgimine on igati põhjendatud.

Mitmed käsiraamatud aga pakuvad linoleum- ja plastkatete puhul 90% suhtelist niiskust (eeldusel, et ei kasutata vesialusel liimi). Nii on varu väiksem ja risk jääb ehitaja kanda, sest probleemide tekkimisel näitavad mõõtmised, et valmistaja soovitust ei arvestatud.

Kuna kogu ehitamine põhineb mõistliku riski printsiibil, siis on õigete materjalide (tasandussegud, liimid, kattematerjalid) ja piirniiskuste valimine oluline osa ehitaja kompetentsist. Vajadusel tuleb valik kooskõlastada tellijaga, kuid igal juhul peavad kasutatavad materjalid ja piirniiskused ilmnema projektdokumentatsioonist, et saaks teostada tellijapoolset järelevalvet.

Niiskuse väljakuivamine betoonist sõltub eelkõige tarindi massiivsusest, betooni koostisest ja ümbruskeskkonna tingimustest. Mida paksem plaat, seda kauem võtab kuivamine aega.

Kahes suunas väljakuivav vahelagi kuivab kaks korda kiiremini, kui niisama paks ühes suunas kuivav põrand pinnasel. Mida kõrgem on ümbritseva keskkonna temperatuur ja mida madalam suhteline niiskus, seda kiirem on kuivamine.

Betooni kuivamine sõltub paljus ka aastaajast ? kõige aeglasem on kuivamine troopiliste niiskete suveilmade ajal, mil õhu suhteline niiskus tõuseb kuni 90%ni ja efektiivsem kütteperioodil. seda muidugi eeldusel, et hoonet köetakse ja tagatakse ka piisav õhuvahetus, mis hoiab siseõhu absoluutse niiskuse ligilähedaselt välisõhu tasemel. Kuna külmas välisõhus on ka 100%-lise suhtelise niiskuse korral veeauru vähe (väike absoluutne niiskus), siis püsib siseõhk kuivana ja niiskus aurab betooni pinnalt efektiivselt.

Hoolikal projekteerimisel ja monteeritavate konstruktsioonide kasutamisel ei pidurda niiskuse väljakuivamine kiiret ehitustempot. Massiivsete, aeglaselt kuivavate tarindite puhul on aga aja varumine niiskuse väljakuivatamiseks vältimatu.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:06
Otsi:

Ava täpsem otsing