Pühapäev 26. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Telekomi müük börsil arendaks kapitaliturgu

Annika Matson 02. veebruar 2004, 00:00

Suprema turgude osakonna juhataja Sten Sumberg märkis valitsuse kavandatava riigiosaluse müügi kohta telekomis, et riigile oleks parim lahendus müüa Eesti Telekom börsil ehk teha investoritele järelpakkumine. ?Müügiga kiirustada pole mõtet,? möönis Sumberg. Tema arvates võiks telekom jääda siinsele börsile, sest teda on vaja kapitalituru arenguks. ?Selleks, et pensionisammastesse kogunev raha täielikult Eestist välja ei liiguks, oleks mõistlik õlg alla panna kohaliku kapitalituru arengule,? ütles Sumberg.

Ta lisas, et kui Eesti Telekom peaks müüdama TeliaSonerale, millele järgneks ülevõtmispakkumine ja aktsia börsilt lahkumine, saaksid kohaliku väärtpaberituru maine ja maht kõvasti kannatada.

Ühispanga analüütik Sander Danil arvas samuti, et riik ei pea tingimata oma osalust müüma. Siiski ei oleks osaluse säilitamisel tema sõnul suurt mõtet ning turu konkurentsi ja arengut silmas pidades oleks müük kasulik mõlemale poolele. ?Riigi osa müük muudaks olukorra selgemaks nii firma juhtimise kui turu reguleerimise tasandil, kaotades senise vasturääkivuse riigi kahe rolli vahel ? firma aktsionäri ja turu regulaatorina,? ütles Danil.

Aktsia õiglast hinda kommenteerides märkis Sumberg, et enamik hinnanguid Eesti Telekomi aktsia fundamentaalse väärtuse kohta jääb vahemikku 109,5?117,3 krooni (7?7,5 eurot) aktsia kohta. Ta lisas, et 27,23% osaluse puhul tuleb eeldada ka preemia maksmist, mis võiks olla 20?30%.

Danil peab praeguste prognooside põhjal aktsia õiglaseks hinnaks kuni 110 krooni, kuid tulenevalt võimalikest sünergiatest on aktsia TeliaSonera jaoks arvatavasti mõnevõrra rohkem väärt. Ta lisas, et firma peaks olema nõus maksma ka teatavat preemiat. ?Kuna riigiosaluse hinnaga samaväärne pakkumine tuleks teha ka väikeaktsionäridele ning müük võib toimuda juba lähema poole aasta jooksul, siis on turg suure osa sellest preemiast juba hinda sisse arvestanud,? möönis Danil.

Küsimuse peale, kas ettevõtte juhtidel ja suuromanikel oleks võimalik hakata langetama aktsia hinda, vastas Sumberg, et see võimalus eksisteerib ainult teoorias, praktikas ta sellesse ei usu. ?Tuleb meeles pidada, et juhtkonna tööandja on täna ikkagi ka riik, samuti on Eesti Telekomi juhtkonna näol tegemist professionaalse ja eetikat hindava meeskonnaga,? möönis ta. Danil märkis, et see küsimus on väga spekulatiivne ja tema sellele vastata ei soovi.

Kui TeliaSonera tahaks hinda langetada, siis võib ta hakata levitama uudiseid, mis hinda alla viiksid, ütles LHV Eesti turgude spetsialist Henno Viires. Tema sõnul võib Rootsi kontsern levitada näiteks kõmu, et ta ei osta telekomi välja enne kahte aastat. ?Siis võib hind langeda, kuna paljud investorid on sellega arvestanud,? möönis ta. Ta lisas, et ei usu siiski, et TeliaSonera millegi sellisega tegelema hakkab.

Postimehe andmetel on valitsus andnud ametnikele korralduse leida parim variant riigile kuuluva 27,23protsendilise osaluse müügiks Eesti Telekomis, sest mai keskel saab telekomi suuromanik TeliaSonera vabad käed ettevõtte edasisel juhtimisel ja võimaluse oma senist 49protsendilist osalust suuremaks kasvatada.

?Valitsuse liikmed on teemat arutanud lähtuvalt asjaolust, et mais lõpeb Eesti Telekomi aktsionäride leping,? kinnitas rahandusminister Taavi Veskimägi Postimehele.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:09
Otsi:

Ava täpsem otsing