Reede 21. oktoober 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Norra Orkla müüb osaluse Carlsbergis

Tõnis Arnover 23. veebruar 2004, 00:00

See uudis tuli turgudele üllatusena. Tehing oli pikaajalise firmasisese võimuvõitluse tulemus. Orkla langetas selle otsuse alles siis, kui ei saanud ise Carlsberg Breweriesi ära osta.

Uudise peale kerkis Orkla aktsia Oslo börsil üle 15% ja Carlsbergi aktsia Kopenhaageni börsil ainult paar protsenti. Üheks põhjuseks on asjaolu, et ostule suure summa kulutav Carlsberg ei saa lähiajal laienemisele mõelda.

Carlsberg Breweries loodi 2000. aastal, kui Taani Carlsberg ja Norra Orkla otsustasid oma õlletootmise ühendada. Koostöö sujus kuni eelmise suveni ladusalt, ent siis tekkisid lahkhelid firma edasiarendamise suhtes, tunnistab Orkla tegevdirektor Finn Jebsen.

Orkla oli seisukohal, et Carlsbergi väljakäidud plaanid ei aita suurendada Carlsberg Breweriesi väärtust aktsionäride jaoks. Kui Orkla pettus koostöös, tegi ta Carlsbergile ettepaneku osta osalus Carlsberg Breweriesis välja.

Taanlased keeldusid. Selle taga on Carlsbergi keeruline omandistruktuur, mille kohaselt Carlsberg kuulub omakorda Carlsbergi fondile. Fondi põhikirjas on punkt, et Carlsbergi asutaja J. C. Jacobseni pärandi kaitsmise huvides ei tohi fondi osalus langeda börsil noteeritud Carlsbergis alla 51%.

See on kahandanud investorite huvi firma vastu, mis on samuti üks praeguse tehingu põhjusi, ütles Carlsbergi nõukogu esimees Povl Krogsgaard-Larsen.

Norralased on eriti pahased selle fondi peale, mis nende sõnul koosneb põhiliselt teadlastest ja mitte ärimeestest.

?Me austame fondi rolli Taani ühiskonnas ja kultuurielus, kuid tuleb tunnistada, et äriajamises on see üsna koormav,? tunnistas pettunud Finn Jebsen ajalehele Berlingske Tidende.

Kui taanlased ütlesid ?ei?, ei jäänud Orklal muud üle, kui ise oma osalusest loobuda, kui selle eest korralikku hinda saab.

?Tegime müümisotsuse raske südamega, kuid terve mõistuse seisukohalt peame otsust õigeks, sest poolte teineteisest eemaldumise tõttu oleks konfliktide süvenemine olnud vältimatu. Peame tehingu hinda heaks ? see on turuhinnast tunduvalt kõrgem,? ütles Finn Jebsen.

31 miljardi krooni suurune ost on Carlsbergile kõigi aegade suurim üksiktehing. Ostuga saab Carlsberg Carlsberg Breweriesi täielikult oma kontrolli alla. Kontsernile kuulub 45 riigis kokku ligi sada õlletehast. Saku Õlletehase omanikeringis see tehing muutusi kaasa ei too. Tema emafirma Baltic Beverages Holding (BBH) võrdseteks omanikeks on endiselt Carlsberg Breweries ning Scottish & Newcastle.

Põhjala riikides on tehingu kohta vastakaid arvamusi.

Norra investor Christian Ringnes nimetab 1877. aastal asutatud Norra Ringnesi õlletehasest loobumist rahvuslikuks katastroofiks. ?Riik, millel ei ole oma juhtivat õllemarki, on nagu impotent,? ütles ta.

Orkla suurima aktsionäri, Folketrygdi fondi tegevjuht Tore Lindholt oli seevastu väga rahul.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing