Dollar testis jõutagavarasid

Annika Matson 04. märts 2004, 00:00

Eile hommikul kell 10 maksis euro 1,2224 dollarit ehk USA dollar maksis 12,79 krooni. Õhtul kell 17 maksis euro 1,2165 dollarit ehk ühe dollari eest tuli välja käia 12,86 krooni.

USA dollar maksis eile Eesti Panga kursi järgi 12,86 krooni, mis on dollari kõrgeim tase viimase kolme kuu jooksul.

Hansapanga valuutaturgude osakonna juhi Art Lestbergi sõnul on dollari trendimuutus lühiajaline. ?Praegu võib rääkida sellest, et dollari lühiajaline trend on üles, aga pikaajaline siiski alla,? ütles Lestberg.

Ühispanga valuutaturgude spetsialist Jaanus Jõgi on dollari arengu suhtes optimistlikum: ?Dollari kõige nõrgemad kohad on nähtud?. Jõgi prognoosib ka edaspidi dollari tugevnemist. Tema sõnul muutus trendijoon, kui euro läbis 1,235 dollari taseme. Kui olukord jääb samaks, näeb ta sihti 13,25 krooni juures ehk umbes 1,18 dollarit euro eest.

Lestbergi sõnul on dollari tõusu taga taas tehnilised põhjused. Nimelt oli välja kujunenud väga tugev tehniline tase. ?Kui see tase läbiti, tekkis lumepalliefekt ja dollar hakkas tugevnema,? ütles Lestberg. Tema sõnul on raske ennustada, millise tasemeni dollar edasi tugevneb, sest 1,2 dollari tase on palju raskem läbida.

Lisaks on dollari tõusu taga spekulatsioon, et reedel tulevad väga head USA tööturunumbrid ning USA keskpanga juht Alan Greenspani on öelnud, et intressid ei saa igavesti nii madalaks jääda. USAs on baasintressid praegu poole sajandi madalamal, 1% tasemel.

Jõgi sõnul oleneb tulevikus palju sellest, mis intressidega tehakse. ?Tundub, et lähemate kuude jooksul ei kavatse USA intresse tõsta ega Euroopa Keskpank langetada,? lausus ta.

?Hetkel otsivad spekulandid juba dollari ostuvõimalusi, mitte enam müügivõimalusi,? ütles ta. Tema sõnul on meeleolud muutunud dollari kasuks.

Valuutavahetusfirma Tavid juhataja Kuno Rääk märkis, et eile erilist kauplemisaktiivsuse tõusu seoses dollari tugevnemisega märgata ei olnud. Ta lisas, et eelmisel kuul, kui dollar aina nõrgenes, oli küll kliente, kes aktiivselt dollarisse investeerisid. ?Dollareid osteti nii kuni 100 000 krooni kui ka poole miljoni eest,? ütles Rääk. Tema sõnul olid aktiivsemad tasemed tehinguteks, kui dollar maksis 12,3 Eesti krooni.

?Olen ka ise valuutaga aeg-ajalt spekuleerinud, kuid see on siiski nagu hobi või kasiinos käimine, sest nii raha elamiseks teenida, pole kunagi mu eesmärk olnud,? ütles ta. Algajal valuutaspekulandil tasub Räägi sõnul meeles pidada, et valuutakurss liigub alati sinna, kus keegi teda ei oota.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:14
Otsi:

Ava täpsem otsing