Head logistikut on raske leida

Rivo Sarapik 30. märts 2004, 00:00

Paulig Baltic ASi logistikajuht Mati Kirspuu selgitas, et head logistikut, nagu ka teisi spetsialiste, on raske leida ja tuleb kõvasti eeltööd teha. ?Logistikaspetsialisti otsides peab firma selgelt ette kujutama, millised on logistiku tulevased tööülesanded ja mida logistikult oodatakse. See teeb ka valikuprotsessi lihtsamaks ja efektiivsemaks,? lisas Kirspuu. Lisaks oleks valikul abi peagi välja antavast logistiku kutsetunnistusest, millega oleks garanteeritud teatud logistikaoskuste valdamine.

TNT marketingi- ja avalike suhete juht Anton Juurik selgitas, et vajaliku spetsialisti Eestist leidmise lihtsus oleneb soovitud kvalifikatsioonist. ?Enamik ameteid meie süsteemis on ettevõttespetsiifilised, millele valmisspetsialiste Eestis üldiselt ei ole. Mida üldisemat kvalifikatsiooni ametikoht eeldab, seda lihtsam on leida valmis koolitatud spetsialisti,? selgitas Juurik.

TNT on aastaid teinud koostööd tudengitega, toetades tudengite kevadist logistikaseminari, ja on sel moel endale leidnud mitmed praktikandid ning töötajad.

?Värskete ülikoolilõpetajate tugevused ja nõrkused logistikas on täpselt samad kui teistes valdkondades: suurem arenguvõime ning kõrgem motiveeritus versus kogemuste vähesus,? lisas Juurik.

Logistiku leidmiseks, nagu kõikide teiste konkursside puhul, kasutatakse siiski sarnast valikuprotsessi, alustades otsinguid firma seest ning seejärel kaasates valikuprotsessi võimalikult palju kandidaate erinevatest allikatest.

  • Airika Raidma, Eesti Logistikaühingu liige:
    Logistikajuhi töö efektiivsust saab näiteks mõõta selle järgi, kui vähe tal tööd on, sest sama suurt hulka tööd on võimalik teha kahel viisil. Üks logistikajuht teeb niimoodi, et kogu aeg on midagi teha. Teine aga tegutseb ja mõtleb pikemaajaliselt ehk teeb ühe korra ja põhjalikult, planeerib ning loob süsteemi. Logistikajuht ei ole dispet?er, kes ?tulekahju? kustutab, vaid süsteemi looja.

Nagu igal ametikohal, on ka uuel logistikajuhil tööle asudes esimestel kuudel palju segadust ja harjumist. Logistikajuht peaks suutma keskmiselt kolme kuu jooksul uuel töökohal välja töötada logistilise süsteemi, mis hiljem igapäevast sekkumist ei vaja.

Siit ka küsimus: kui paljud firmad tegelikult Eestis vajavad täistöökohaga logistikajuhti. Tean, et mitmed firmad on läinud seda teed, et annavad logistikajuhile ka muid tööülesandeid, näiteks raamatupidamist, sest logistikatööga ei sisusta tööaega ära. Partneritega sõlmitakse ju püsivad lepingud.

Iseloomult on mehed paremad logistikud, sest nad on kriisiolukorras rahulikumad ja ratsionaalsemad. Naised on emotsionaalsemad. Ka säilitab hea logistik positiivsuse ja huumorimeele, sest ükski haagis või kaup ei ole igaveseks piirile seisma jäänud.

Logistikajuht peab tegema koostööd firma erinevate osakondadega ning aduma teiste osakondade tööd. See on aga koht, kus mehed võivad hätta jääda, sest üle 30aastasel ja kindla maailmavaatega meesterahval võib kohati keeruline olla teha midagi oma esmaste töökohustuste kõrvalt.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:19
Otsi:

Ava täpsem otsing