Selveri kauplusekett teeb silma Maksimarketile

ÄP 08. aprill 2004, 00:00

Tallinna Kaubamaja kontserni kuuluva Selveri kaupluseketi soov osta ETK-lt Maksimarketid näitab Äripäeva arvates seda, et jaekaubandusturul on alanud koondumisperiood.

Kümme aastat tagasi esimese Maksimarketi avanud ETK on tänaseks oma mitmete kaubanduskettide arendamisega jäänud ajale jalgu ning pole suutnud teiste kaubandusturu olulisemate tegijatega sama kiiresti areneda.

Tänaseks on viie Maksimarketiga opereeriv ETK kaotanud pealinnas turgu Tallinna Kaubamaja kontsernile ning soomlaste Keskole ja Prismale. Nimetatud konkurentidel on Tallinnas kaubanduspindade laiendamine läinud ladusamalt. Näiteks Keskol ja Prismal on pealinnas kaks korda rohkem müügipinda kui ETK kahel Maksimarketil. Maksimarketi ostuga saavutaks Selver aga Tallinnas liidripositsiooni. Tallinn on kaupmeestele oluline seetõttu, et siin liigub kaubanduses kõige rohkem raha.

Prisma juht Arttu Laine ütles möödunud aasta lõpus, et Baltimaades jääb turule 3?5 suurt tegijat. Nendeks on Prisma poeketi omanikfirma SOK, Kesko-Rimi ja Leedu päritolu VP Market.

Selveri soov osta ära Maksimarketid näitab, et ka Tallinna Kaubamaja tahab end suurte tegijate nimekirja sisse kirjutada. Seni on spekuleeritud, et Selveri kett on see, mis varem või hiljem maha müüakse. Algselt pandi Selverit mehele Rimile, nüüd räägitakse üha rohkem, et Selveri ostmise vastu tunneb huvi VP Market.

Selveri pakkumine on hästi ajastatud. Viimase aasta jooksul on lisaks Sikupilli Prismale rajatud Tallinnasse Lasnamäele mitu suurt kaubanduskeskust. Möödunud aastal avas uksed Citymarket, nädal tagasi Ülemiste kaubanduskeskus. Aasta alguses sai oma poe Vessel, lõpuks valmis ka Maksimarket.

ETK-l on viimastel aastatel olnud raskusi kasumi teenimisega. ETK jaekaubanduskäive kasvas mullu 6,7 protsenti, 4,3 miljardi kroonini. Kasumi- või kahjuminumbrit pole ettevõte veel nõus avaldama. Majandustulemuste avaldamisega viivitamine viitab tavaliselt sellele, et tulemused pole head.

Konkurendi kehva äriseisu üritab nüüd enda kasuks pöörata Selver. Eelmine aasta oli Kaubamaja kontsernile väga edukas. Kasum kasvas möödunud aastal 47 protsenti, 66 miljoni kroonini ning käive 15 protsenti, 1,76 miljardi kroonini. Kaubamaja omanikud otsivad teenitud rahale investeerimisvõimalusi.

Selveri ostuotsuse üks põhjus on see, et firmal puudub Lasnamäel ja Tartus oma suur pood. Nendes piirkondades jäi Selver konkurentsis hea poekoha eest konkurentidele alla. Ka tagasihoidlikult alustanud Laagri Maksimarketile ennustatakse klientide arvu kasvu. Eile avaldas konjunktuuriinstituut oma hinnangu Eesti majandusolukorra kohta. Sellest selgub, et kaubandusettevõtted on tuleviku suhtes positiivselt meelestatud.

Selveri ostuotsuse teine põhjus on konkurentide tegevus. Möödunud aasta lõpus teatasid Rimi kaupluste operaator ICA ning City- ja Sääs-tumarketite omanik Kesko Food ühisettevõtte loomisest Balti riikide toidukaupade turul tegutsevate üksuste põhjal.

Kuigi Selveri keti juht Ain Taube ütles, et ühinemine tema juhitud firma positsioone ei kõiguta, pidas ta samal ajal kõnelusi ETKga, et osta ära Maksimarket. Selveri huvi Maksimarketi vastu on muutunud konkreetsemaks ja tehingu sõlmimine sõltub nüüd ETKst.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:20
Otsi:

Ava täpsem otsing